На підприємствах "Вугілля України" скупчилося 7 млн т вугілля
На сьогоднішній день на підприємствах ДП "Вугілля України" скупчився рекордний надлишок вугілля - 7 млн т. За даними профспілки працівників вугільної промисловості, через те, що паливо не вдається реалізувати, дефіцит коштів для виплати зарплат шахтарям на державних шахтах, досяг 452, 8 млн грн, пише "Комерсант-Україна". Проблеми зі збутом призвели до того, що у шахт накопичилися величезні борги перед ДП "Енергоринок" за спожиту електроенергію.
За словами заступника директора підприємства з економіки та фінансів Романа Сутченко, в минулому році заборгованість збільшилася на 1,8 млрд грн, до 3,9 млрд грн, і вперше за всю історію незалежної України перевищила розмір боргів підприємств житлово-комунального сектора (3,4 млрд грн).
З цієї причини в "Енергоринку" виникають касові розриви. Покривати їх вдається тільки за рахунок того, що обленерго перераховують авансові платежі за ще не відпущену електроенергію, пояснив "Комерсант" перший заступник гендиректора "Енергоринку" Костянтин Петриковець. Головним чином розриви покриваються за рахунок того, що кошти перераховують обленерго групи ДТЕК, говорять на держпідприємстві. Щомісяця їх авансовий платіж становить близько 2 млрд грн,
У минулому році пропозиція енергетичного вугілля в країні склало 55,3 млн т (видобуток 61,1 млн т плюс імпорт 0,027 млн т мінус експорт 5,8 млн т). При цьому перехідний залишок зріс з 4 млн т до 5,7 млн т. Водночас споживання вугілля склало 61,2 млн т. Пояснити, звідки взялися додаткові 4,2 млн т, ринкова вартість яких становить майже 3 млрд грн, в прес-службі Міненерговугілля не змогли. Голова профспілки працівників вугільної промисловості Віктор Турманов говорить, що об'єднання звернулося до прем'єр-міністра України з вимогою розібратися з нелегальним видобутком. "Йдеться насамперед про вугілля марки А, близько 5,3 млн т якого було реалізовано державним ТЕС і близько 900 тис. т - експортовано, переважно в Болгарію", - пояснює він. За його словами, боротьба з "копанками" в Луганській і Донецькій областях поки безуспішна. "Торговці нелегальним вугіллям використовують схеми легалізації через державні шахти і отримують за це вугілля дотації з держбюджету, обсяг яких у 2012 році склав 11 млрд грн", - говорить Віктор Турманов.
У Міненерговугілля підтвердили, що в минулому році дійсно з'явилися нові трейдери, які постачають вугілля на державні "Центренерго" і "Донбасенерго". Так компанія "Траст Інвест" поставила на "Донбасенерго" 2,1 млн т, компанія "Укрвостокснабженіе" - 2,8 млн т, а компанія "Консалтинг Кепітал" поставила на "Центренерго" 400 тис. т. "Частина цього палива - напевно з "копанок", це очевидно, якщо врахувати, що ДП "Вугілля України" в минулому році скоротило поставки саме на ці генерації", - говорить пан Волинець. Генеральний директор "Центренерго" Олександр Чміренко пояснив, що в ході закупкок ніхто не з'ясовує, звідки з'явився вугілля. "Ми зобов'язані виконувати закон "Про держзакупівлі", проводиться тендер. Той, хто прийшов на нього і запропонував кращі умови, той і виграв", - говорить він. Генеральний директор "Донбасенерго" Едуард Бондаренко каже, що компанії, які постачають вугілля на шахту, купують його у державних підприємств, не уточнивши, у яких саме. "Це вугілля частково пропускається через державні підприємства, як правило, простоюють або накопичують своє паливо на складах. Перший приклад - шахта "Жданівська", - говорить Микола Волинко. Він уточнює, що подібні операції було б неможливо проводити без підтримки влади. За його інформацією, всі нові трейдери були засновані на початку минулого року, мають статутний капітал менше 1 тис. дол. і зареєстровані в Донецьку. "Показово, що ці компанії змінили іншого постачальника вугілля на державні генерації - компанію ДРФЦ, яку в Донецьку пов'язують безпосередньо з главою" МАКО Холдингу "Олександром Януковичем", - говорить народний депутат Сергій Пашинський ("Батьківщина").
Читайте також: Видобуток вугілля в Україні в 2012 р. виріс на 4,8%, до 85,946 млн т, - Міненерговугілля