Н.Королевська вважає завищеним запропоноване число видів госпдіяльності, що вимагають дозволу
Запропонований чиновниками перелік видів господарської діяльності, ведення яких вимагає дозволу, "роздутий" мінімум в 2 рази. Про це заявила голова парламентського комітету з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва Наталія Королевська, коментуючи проект урядової постанови "Про визначення переліку дій із здійснення господарської діяльності, які не можуть проводитися на підставі подачі декларації", повідомляє її прес-служба. У постанові перераховано 91 вид господарської діяльності, ведення якої вимагає здобуття дозвільних документів.
За словами Н.Королевської, вся дозвільна і ліцензійна діяльність повинна базуватися на простому принципі відповідності трьом критеріям. "Здобуття дозволу необхідне лише в тому випадку, якщо господарська діяльність пов'язана із загрозою безпеки держави, загрозою здоров'ю і життю громадян, а також з доступом до обмежених видів ресурсів. Чіткі критерії дозволяють покінчити з практикою створення корупційних схем, за яких підприємці стоять в безконечних чергах за дозволами", - відзначила Н.Королевська.
На думку глави комітету, прийняття тимчасових списків видів діяльності, що вимагають дозволів, не має нічого спільного з поліпшенням бізнес-клімату.
Чиновники не готові розлучитися з можливістю принижувати підприємців і вимагати хабарі при видачі дозволів. "Бізнес потребує розуміння того, яким буде ринок через півроку, рік, п'ять років, підприємцям необхідні чіткі довгострокові маяки. Принцип "давайте ухвалимо тимчасовий документ з помилками, а потім їх виправлятимемо" веде виключно до створення додаткових адміністративних, корупційних бар'єрів для підприємців. Це все одно, що робити ремонт економіки сокирою із зав'язаними очима", - заявила Н.Королевська.
Глава комітету Верховної Ради вважає, що перелік має ухвалюватись один раз, діяти мінімум 3 роки і включати не більше 40 видів діяльності. "У його основі повинні лежати прозорі, зрозумілі критерії. Для того щоб побудувати ефективну економіку необхідно дати бізнесу можливість прогнозувати зміни на ринку, у тому числі в регуляторній системі. Такій можливості сьогодні він не має, а уряд демонструє псевдодружні кроки, які не ведуть до поліпшення бізнес-клімату", - підкреслила вона.
Нагадаємо, після набуття чинності 1 серпня 2010 р. закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" підприємці отримали право здійснювати господарську діяльність за декларативним принципом. Законом встановлюється, що право суб'єктів господарювання на проведення певних дій на підставі представлення декларації поширюється на всі види діяльності, не заборонені законом. Перелік видів господарської діяльності, які не можуть здійснюватися на підставі представлення декларації, в 30-тиденний термін визначається Кабінетом міністрів України.
Законом передбачено, що "в разі незатвердження Кабінетом міністрів впродовж місяця з дня публікації переліку певних дій із здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності, які не можуть вестися на підставі надання декларації, суб'єкт господарювання має право на ведення господарської діяльності або видів господарської діяльності за поданням декларації".