Мюнхенська конференція-2017: головні питання світової безпеки
Мюнхенська конференція 2017 року з безпеки проходить 17-19 лютого
Мюнхенська конференція 2017 року з безпеки стартувала 17 лютого, в Німеччині. Це вже 53 за рахунком щорічна зустріч, на якій будуть присутні лідери світових країн, політиків і експертів. Головою конференції вже в 9 разів є німецький дипломат Вольфганг Ішингер. Триватиме конференція до 19 лютого. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
18 лютого
Мюнхенська конференція: другий день
У Мюнхені сьогодні, 18 лютого, триває конференція з безпеки. Як повідомляє офіційний Twitter заходу, учасники дискусій вже з'їжджаються.
Welcome to day 2 at #MSC2017. We are expecting the arrival of all participants for intense discussions. pic.twitter.com/KFlm7HjN14
— Security Conference (@MunSecConf) February 18, 2017
У ході другого дня конференції заплановано виступ канцлера Німеччини Ангели Меркель, віце-президента США Майка Пенси, генсекретаря НАТО Йенса Столтенберга, генсекретаря ООН Антоніо Гутерреша.
Крім того, сьогодні мають відбутися двосторонні переговори Майка Пенси з Петром Порошенко.
Ангела Меркель виступила в рамках конференції
Канцлер Німеччини Ангела Меркель виступила на Мюнхенській конференції. В ході своєї промови вона розповіла про роль Німеччини у вирішенні світових військових конфліктів. Зокрема, крім Афганістану і Сирії вона згадала про війну на сході України, нормандському форматі переговорів і мінських угодах. Також вона підкреслила роль НАТО у світлі того, що відбувається в світі, а також зазначила, що самим важливим партнером ЄС є США.
Також Меркель вкотре зазначила, що Росія підтримує сепаратистів на Донбасі.
#Merkel: Lassen Sie uns gemeinsam diese Welt besser machen, dann wird es auch für jeden Einzelnen besser! #MSC2017 #MSC17 pic.twitter.com/BX8NSYDImL
— Security Conference (@MunSecConf) February 18, 2017
Пенс виступив на конференції
Віце-президент США Майк Пенс виступив на конференції з безпеки в Мюнхені. Зокрема, він підкреслив, що США підтримує Евровоюз і НАТО.
.@VP Pence: "On behalf of @POTUS, I assure you: the US strongly supports #NATO." #MSC2017 #MSC17 pic.twitter.com/Dh4ZX0xRMT
— Security Conference (@MunSecConf) February 18, 2017
"Ми повинні закликати Росію до відповідальності і вимагати, щоб вона поважала мінські Угоди, і почала деэскалацию насильства сході Україні", - заявив Пенс.
We must hold Russia and accountable demand that they honor the Minsk Agreements, beginning by de-escalating the violence in eastern Ukraine.
— Vice President Pence (@VP) February 18, 2017
Пенс щодо України: Росія має виконувати Мінські домовленості і сприяти деескалації pic.twitter.com/6Fc0cy6rSB
— Svyatoslav Tsegolko (@STsegolko) February 18, 2017
На конференції виступив Столтенберг
Глава НАТО Йенс Столтенберг виступив в ході Мюнхенської конференції. Генсек Альянсу підкреслив його важливість для збереження миру в Європі.
"Ми повинні витрачати більше та якісніше", - зазначив Столтенберг, маючи на увазі фінансування країнами оборони.
NATO SecGen @jensstoltenberg: We have to spend more and better! #MSC2017 pic.twitter.com/vCtI8tsuCS
— Security Conference (@MunSecConf) February 18, 2017
У ході конференції виступив Лавров
На Мюнхенській конференції виступив глава МЗС Росії Сергій Лавров. Так, у своїй промові він заявив, що альтернатив переговорів між Києвом і тимчасово окупованими Донецькому і Луганському РФ не бачить. Також він зазначив, що Росія не припиняла співпрацю з НАТО.
Lavrov at #MSC2017: There is no alternative to dialogue betw. Kiev, Donetsk and Luhansk. That's the Russian position. #MSC17
— Security Conference (@MunSecConf) February 18, 2017
Russian ForMin Lavrov at #MSC2017: repeat I: we did not stop practical cooperation with #NATO. pic.twitter.com/5Jxxt1dFHR
— Security Conference (@MunSecConf) February 18, 2017
Виступ генсека ООН
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив про те, що ініціює реформу організації. За його словами, це необхідно для того, щоб оперативніше приймати рішення для ліквідації криз у світі.
"Тільки хороші відносини між державами можуть вирішити такі глобальні проблеми сучасності, як зміна клімату, зростання населення, нестача води та інші", - зазначив генсек ООН.
Однією з реформ, за його словами, буде реорганізація контртерористичних сил.
В рамках Мюнхенської конференції відбувся український ланч
На полях Мюнхенської конференції відбувся український ланч. В ході цього заходу виступив колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.
"Основна проблема в тому, щоб переконати адміністрацію США в тому, що Америка стане великою лише тоді, коли Україна буде сильною. Україні потрібна військова підтримка, надання оборонного озброєння. Друзів не можна зраджувати і кидати, їм необхідно допомагати", - підкреслив Расмуссен, обігруючи передвиборче гасло президента США Дональда Трампа "Зробимо Америку знову великої".
17 лютого
Конференція з безпеки стартувала
В Мюнхені стартувала конференція з безпеки. Відкрився захід привітанням голови Вольфганга Ішингера і виступом глави Міноборони Німеччини Урсули фон дер Лайен.
Starting now: The Munich Security Conference 2017 with opening statements by German Defense Minister Ursula von der...
Опубліковано Munich Security Conference 17 лютого 2017 р.
Мэттис виступив на відкритті конференції в Мюнхені
Міністр оборони США Джеймс Мэттис виступив на відкритті конференції-2017.
"Забезпечити безпеку завжди виходить краще, якщо над цим працювати командою", - підкреслив Мэттис.
"Security is always best when provided by a team" - #SecDef James Mattis @DeptofDefense #MSC2017
— Security Conference (@MunSecConf) February 17, 2017
У свою чергу голова конференції Вольфганг Ішингер зазначив, що Мэттис і раніше брав участь у конференції в Мюнхені, щоправда, статус військового офіцера.
"Радий, що ви знову з нами тут сьогодні", - заявив Ішингер.
Фото: Мэттис на Мюнхенській конференції 2017
Боно виступив на конференції
У ході конференції виступив музикант і громадський діяч Боно.
"Світ не має сенсу без інститутів, які роблять його реальним“, - сказав він.
Один з гостей #MSC2017 Bono pic.twitter.com/xjz43EZSSn
— Svyatoslav Tsegolko (@STsegolko) February 17, 2017
Порошенко бере участь в дискусії про майбутнє Заходу в рамках Мюнхенської конференції
Президент Петро Порошенко бере участь у дискусії про те, що ж буде з Західним світом у майбутньому. Крім нього, в ній беруть участь американський сенатор Джон Маккейн, президент Польщі Анджей Дуда, міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон і глава МЗС Нідерландів Берт Кендерс.
У своєму виступі Порошенко заявив, що Путін ненавидить Україну глибоко і щиро, але було б помилкою вважати, що апетити РФ обмежуються тільки Україною.
"Ми хочемо свободи - Росія хоче покарати нас за це. Єдиний "гріх" був у тому, що ми вирішили жити незалежно, з демократичними цінностями, на нашій власній землі. Підтримка України - це єдиний шлях, щоб зупинити триваючу агресію і змусити РФ поважати міжнародне законодавство і світовий порядок", - заявив глава держави.
Мюнхенська конференція-2017: чого очікувати?
У цьому році топ-темами конференції будуть питання безпеки на Близькому Сході, ситуація на Донбасі, зростаючі загрози з боку КНДР. Очікується участь близько 500 осіб. Серед них генсек НАТО Йенс Столтенберг, канцлер ФРН Ангела Меркель, президент Польщі Анджей Дуда, глава МЗС Росії Сергій Лавров, а також делегація з США у складі віце-президента Майка Пенси, глави Пентагону Джеймса Мэттиса і міністра внутрішньої безпеки Джона Келлі.
Сам американський президент Дональд Трамп в Мюнхен не приїхав. До речі, напередодні сьогоднішньої конференції, її голова Ішингер розкритикував Трампа за "непослідовність" політичного курсу.
Відвідає Мюнхен також і президент України Петро Порошенко. Він візьме участь у дебатах на тему "Майбутнє Заходу: падіння або повернення?".
Порошенко також проведе низку двосторонніх зустрічей з керівництвом іноземних держав і міжнародних організацій. Зокрема, заплановані зустрічі з президентом Польщі Дудою, віце-президентом США Пенсія, генсеком НАТО Столтенбергом.
Мюнхенська конференція: історія питання
Вперше Мюнхенська конференція з безпеки пройшла в 1962 році. Починаючи з 1993 року, в ній стали приймати участь вже не лише представники країн НАТО, але й держав колишнього соцблоку, а також країн Азії. Великий резонанс викликала промова президента Росії Володимира Путіна, яку він виголосив на конференції 2007 року. Його слова про однополярності світової політики і різкі висловлювання на адресу розширення НАТО спровокували в західному політикумі дискусію про відновлення Холодної війни.
Участь України у конференції
Про Україну вперше серйозно заговорили на 50-й Мюнхенській конференції 2014 року, в самому розпалі Революції гідності. Тоді західні країни висловили підтримку лідерів тогочасної української опозиції, які були присутні в Мюнхені. У свою чергу, Росія, в особі глави МЗС РФ Сергія Лаврова, звинуватила Захід в "підтримці жорсткого повстання в Україні".
Конфлікт на Донбасі став однією з ключових тем Мюнхенській конференції 2015 року. Тоді президент України Петро Порошенко, виступаючи з трибуни, привернув увагу світової громадськості до подій на сході країни, і показав докази агресії Росії проти України - російські паспорти, військові квитки військовослужбовців, які воювали на Донбасі.
На попередній, 52-й Мюнхенській конференції 2016 року, обговорювали ситуацію в Європі, зокрема і в Україні, а також військові дії в Сирії.
Що стосується безпосередньо України, то в минулому році в Мюнхені говорили про Крим і Донбас. На полях конференції також відбулася зустріч глав МЗС "нормандської четвірки", яка, проте, не принесла очікуваних результатів виконання Мінських угод.