Ми програємо Росії енергетичну війну, - експерт
Значення міністерства енергетики в Україні зараз можна порівняти з міністерством оборони, оскільки у нас йде ще й енергетична війна з Росією. На жаль, цю війну ми програємо. Про це заявила експерт з питань енергетики Світлана Голікова в ході круглого столу "Вирішення кадрових проблем в енергетиці: критерії відбору та прозорі конкурси на посади", який пройшов у кризовому Українському медіа-центрі.
Коментуючи кадрову політику в держкомпаніях сфери ПЕК, що супроводжується частими скандалами останнім часом, експерт зазначила, що тут також можна провести паралелі з міністерством оборони. Вона відзначила той факт, що під тиском громадськості змінювалося керівництво міністерства оборони і Генерального штабу. Можливо, громадська думка та позиція ЗМІ також зможуть змінити ситуацію в Міненерго, зокрема, підхід до призначення керівників державних компаній цієї сфери, який неодноразово був підданий критиці з боку експертних кіл. "Громадськість повинна впливати на прозорість призначень і публічність виконання рішень цими структурами", - підсумувала експерт.
"Зараз йде війна, війна енергетична, з ворогом, який нас переграє, причому на багатьох фронтах. Військове значення міністерства енергетики та в цілому енергетики недооцінене", - зазначила Голікова. Вона підкреслила, що свій енергетичний ресурс у цій війні Російська Федерація як країна-агресор використовує повною мірою, українська ж сторона несе втрати, в тому числі через непрофесійність кадрів у сфері ПЕК.
Як приклад експерти призвели укладення договору з РФ на імпорт електроенергії, в змісті якого було виявлено безліч порушень і невідповідностей інтересам України.
Відповідаючи на питання журналіста про оцінку договору на постачання електроенергії з РФ та її поставку в Крим, Голікова відзначила, що цей договір є політичним, і в результаті його укладання Україна знову програла. "Ми втратили енергетичний вплив у Криму, а також втратили відкритість нашого енергетичного ринку", - сказала експерт. Вона нагадала, що наприкінці грудня розпорядженням прем'єр-міністра України було дозволено здійснювати імпорт електроенергії будь-яким комерційним компаніям.
"Після того, як був зроблений такий важливий крок до прозорості ринку, коли будь-які компанії могли грати на ньому, з'ясувалося, що був підписаний контракт, до якого згодом з'явилося багато запитань і щодо якого зараз ведеться розслідування", - підкреслила Голікова.
Експерти круглого столу також відзначили високу ступінь політизованості в роботі Міненерго і його структур і засудили відсутність впливу експертного співтовариства на розв'язання кризи в галузі. Зокрема, вони відзначили той факт, що при НКРЭКУ припинила роботу громадська рада, а сама НКРЭКУ перетворилася з колегіального органу "повністю керовану структуру".
Нагадаємо, останні скандали в частині кадрової політики Міненерго були пов'язані з призначенням главою НКРЭКУ 24-річного менеджера компанії "Рошен" Дмитра Вовка, неодноразовою зміною керівників ДП "Укрінтеренерго" - у цій держкомпанії за грудень 2014р змінилося 4 директора. В результаті цього керівником став Василь Андрієнко, який раніше працював директором Державного департаменту пожежної безпеки. Не менше критики викликало й призначення нового керівництва "Центренерго", директором якого став мільйонер з Донецька, а також призначення деяких керівників департаментів самого Міненерго, які до цього не мали відношення до енергетики.