Міжнародний валютний фонд (МВФ) знизив прогноз щодо економічного зростання 22 країн центральної, східної та південно-східної Європи в 2014 р. до 1,9% у порівнянні з жовтневим прогнозом на 2,7%.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) знизив прогноз щодо економічного зростання 22 країн центральної, східної та південно-східної Європи в 2014 р. до 1,9% у порівнянні з жовтневим прогнозом на 2,7%. Ключовими ризиками для регіону є триваючий період низького зростання економіки єврозони, волатильність фінансових ринків і постійна криза в Україні. Про це йдеться у весняній доповіді з актуальних економічних питань країн центральної, східної і південно-східної Європи.
У попередній публікації за прогнозом світового економічного зростання МВФ закликав не драматизувати макроекономічні наслідки геополітичної української кризи. Але зараз організація відзначає, що продовження напруженості в регіоні може негативно позначитися не тільки на економіках Росії та країн СНД, але і на розвинутих країнах Європи, істотно послабивши темпи виходу регіону з рецесії.
Ключовий негативний вплив на динаміку зростання регіону надали дві найбільші економіки - Росія та Туреччина, по обом країнам МВФ істотно знизив прогноз. По зростанню російського ВВП організація підтвердила зниження, попередивши, що країна переживає "істотне зниження потенціалу зростання": в 2014 р. чекати зростання ВВП Росії більш ніж на 1,3% не варто (у жовтні прогноз становив 3,0%). В 2015 р. російська економіка, на думку МВФ, виросте на 2,3%, тоді як раніше очікувалося на 3,5%.
МВФ відзначає, що "погіршений прогноз по зростанню економіки і інвестицій в Росії може бути підданий подальшого погіршення під впливом геополітичної напруженості". Країнами для яких низькі темпи зростання в Росії представляють реальну загрозу через тісних торговельних зв'язків є Молдова, Білорусь і країни Балтії.
Згідно з оцінками фонду, подальша ескалація конфлікту на Україні може позначитися на стані економік європейських країн. І хоча для більшої частини Європи економічні зв'язки з Росією і Україною поза енергетичного сектора досить обмежені, багато європейські країни можуть відчути на собі вплив кризи через торговельні і фінансові канали. Однією з причин погіршення становища Росії і поширення негативного впливу на європейські країни можуть стати міжнародні санкції проти Росії. На даний момент, зазначає МВФ, ефект від вже введених санкцій США, Євросоюзу, Канади та Японії на ринки був обмежений. Але при більш серйозних обмеженнях проти секторів російської економіки і ймовірних відповідних заходів з боку Росії, їх вплив на собі відчують як розвиваються, так і розвинені країни Європи.
Більшість європейських країн мають обмежені прямі зв'язки з російським фінансовим сектором, але Кіпр, Австрія та Угорщина, які мають значні банківські активи в Росії (на їх частку припадає 4 до 13% відсотків ВВП цих країн) можуть постраждати від погіршення споживчої довіри і відносин з інвесторами. Втім, МВФ відзначає, що активи російських підрозділів недостатньо великі, щоб завдати істотної шкоди материнським банкам, і лише подальше погіршення економічної ситуації в Росії і на Україні може мати серйозний вплив на прибутковість банку.
При цьому, МВФ вважає, що в умовах нестабільності такі держави, як Швейцарія та деякі інші країни єврозони можуть виграти від статусу "тихої гавані" при ескалації конфлікту.