Агрохолдинг "Мрія", група компаній "ТАКО" і група компаній "Амарант" очолюють список найбільших боржників-аграріїв, що загалом заборгували кредиторам близько 1,4 млрд дол. Про це повідомив головний редактор інформаційного проекту FinMaidan Руслан Чорний в ході круглого столу "Фінансові афери в агросекторі: чим ризикує інвестор".
У круглому столі взяли участь директор департаменту середніх корпоративних клієнтів "Укрсоцбанку" Андрій Путивський, заступник голови правління "Першого Українського Міжнародного банку" (ПУМБ) Костянтин Школяренко, генеральний директор компанії "ОТП Лізинг" Андрій Павлушин, старший юрист компанії "Sayenko Kharenko" Андрій Заблоцький і генеральний директор "Сервіс Агрохолдинг" Віктор Колесник.
Зокрема, як повідомили учасники, загальний борг "Мрії" склав понад 1,2 млрд дол., "ТАКО" заборгував 60 млн дол, "Амарант" - на третьому місці з боргом в 50 млн дол.
Відзначається, що з названих агрохолдингів найбільш агресивну позицію по відношенню до кредиторів зайняв агрохолдинг "ТАКО", серед кредиторів якого числяться такі фінустанови, як "Укрсоцбанк", "ПУМБ", "КредиАгриколь", "Райффайзен Банк Аваль".
Зокрема, 7 березня в Житомирській області близько 300 озброєних бойовиків намагалися силою вивезти 49 тис. тонн кукурудзи, заарештованих за рішенням суду на користь банку "ПУМБ", чий кредит у розмірі 17 млн дол "ТАКО" перестав обслуговувати ще в минулому році. В результаті сутички загинув 1 працівник охоронної компанії, ще 15 отримали поранення.
Представники "ТАКО" заявили про непричетність до трагічних подій. Однак, за даними юристів фінустанови, власником зерна є саме агрохолдинг: заднім числом кукурудзу оформили на споріднені структури - "Стивідорну компанію "Херсонський морський термінал" та фірму "Деас Трейд".
На думку експертів, відсутність належної реакції на дії "ТАКО" з боку влади загрожує згортанням кредитних програм в агросекторі, зменшенням активності лізингових компаній. Зокрема, Віктор Колесник, гендиректор групи компаній "Сервіс Агрохолдниг", яка також має претензії до "ТАКО", зазначив, що інвестори вимушені переглянути роботу з клієнтами, зокрема, скорочувати розміри кредитування.
"Будемо боротися у всіх судових інстанціях, щоб повернути гроші. Але в цілому ситуація на ринку в 2015 р. погіршиться, якщо не посилити відповідальність "ідеологів" подібних кредитних схем", - повідомив гендиректор групи компаній "Сервіс Агрохолдниг".
Андрій Путивский, директор департаменту корпоративних клієнтів "ЮниКредитБанк", заявив, що тепер фінустанови змушені обережно ставитися до роботи з великими агрохолдингами. "Зараз ми йдемо більше в сегмент середніх або нижче середніх компаній, з банком землі 5-20 тис. га. Банки стали дуже обережними у нових угодах, пред'являють більш суворі вимоги, що йдуть від великих угод, прив'язуються до гривні", - пояснив він.
На думку учасників круглого столу, влада повинна виробити чіткі правила гри для всіх учасників ринку. Без цього ризики і втрати для інвесторів будуть неминучими.
Як зазначив заступник голови правління "Першого Українського Міжнародного Банку" (ПУМБ) Костянтин Школяренко, найбільші проблеми виникають на рівні виконання рішень судів.
"Приходять люди з битами, кастетами, зброєю. Люди, готові стріляти. Міліція ховається, сил, які можуть протистояти цим бандитським формуванням, не існує. Повинна бути чітка позиція держави - судові рішення повинні виконуватися. А той, хто перешкоджає цьому, повинен бути покараний", - констатував Школяренко.