Moody's в 2014 р. може знизити рейтинги українських компаній. Про це йдеться в опублікованому сьогодні спеціальному коментарі міжнародного рейтингового агентства Moody's Investors Service.
В цілому ж кредитоспроможність нефінансових корпоративних емітентів країн СНД в 2014 р. залишиться на рівні 2013 р. внаслідок повільного відновлення світової економіки. Проте невизначеність щодо того, чи матиме відновлення світової економіки стійкий характер, і невизначеність щодо рівня цін на сировинні ресурси створює негативні ризики.
"Незважаючи на те, що в розвинених країнах з'явилися перші ознаки відновлення економіки, макроекономічні умови на основних ринках СНД в 2014 р., ймовірно, залишаться складними, хоча і з різних причин. При цьому в майбутньому році ми не очікуємо істотного збільшення кількості пониження рейтингів або зростання рівня дефолтів в більшості країн СНД", - відзначають в Moody's.
Виняток можуть скласти українські компанії, оскільки негативний вплив на їх рейтинги продовжують чинити фактори, пов'язані з суверенною кредитоспроможністю. Станом на 17 жовтня 2013 р. 87 компаній, рейтингованих агентством Moody's в країнах СНД, 14 компаній або мали негативний прогноз рейтингів, або їх рейтинги були поставлені на перегляд у бік пониження. При цьому шість з восьми емітентів, рейтинги яких переглядаються у бік зниження, є українськими компаніями. У 2013 р. поки не було зареєстровано жодного випадку дефолту.
Кредитні тенденції на найбільших ринках СНД обумовлені різними факторами. У Росії на рейтинг корпорацій основний вплив чинять фактори, притаманні конкретній компанії або галузі, пояснюють в агентстві. У Казахстані більшість корпорацій, контрольованих державою, можуть відчувати позитивний тиск на рейтинг, якщо позитивні зміни у економічній, інституційній та фінансовій областях нададуть сприятливий вплив на суверенний рейтинг Казахстану, який в даний час знаходиться на рівні Baa2 і має позитивний прогноз. Українські компанії, рейтинговані агентством Moody's, можливо, і далі будуть відчувати негативний тиск внаслідок недавнього зниження суверенного рейтингу України з B3 до Caa1, який наразі знаходиться на перегляді у бік подальшого зниження.
Кількість стабільних прогнозів по галузях перевищує кількість негативних, проте в циклічних галузях і секторах, чутливих до уповільнення зростання ВВП країни, перспективи для стабілізації обмежені. У країнах СНД це відбивається в негативних прогнозах щодо таких секторів, як металургія, гірничодобувна промисловість і транспортний сектор. Однак, оскільки більшість з рейтингованих емітентів мають дуже сильні показники кредитоспроможності щодо рейтингових категорій, в яких вони знаходяться, це не обов'язково має призвести до негативних рейтингових змін, вважають в Moody's.
"В цілому компанії СНД наразі мають достатній рівень ліквідності, але ситуація може погіршитися у разі уповільнення темпів відновлення світової економіки або погіршення операційного середовища в країні. Зниження кредитоспроможності України є критичним для ліквідності українських корпорацій, враховуючи підвищений бюджетний ризик країни і ризик, пов'язаний з дефіцитом зовнішньої ліквідності. Що стосується російських і казахстанських компаній, зараз вони мають хороший доступ до фінансових ресурсів. Проте зниження цін на основні сировинні товари, уповільнення темпів зростання ВВП, зниження інтересу інвесторів до високоризикованих активів на ринках, що розвиваються і зростаюча вартість капіталу можуть призвести до виникнення дефіциту ліквідності", - говориться в повідомленні.
Доступ компаній до облігаційного фінансування в 2014 р., імовірно, залишиться, нерівним, прогнозують аналітики агентства. Moody's очікує, що, як і в 2013 р., найбільш сильні компанії країн СНД при можливості зможуть вийти на ринок єврооблігацій, оскільки вони прагнуть диверсифікувати свої джерела фондування і рефінансувати борги, однак більш слабкі компанії можуть зіткнутися з труднощами. Вітчизняні банки та внутрішні ринки облігацій залишаться в числі основних джерел отримання фінансових ресурсів.