Рейтингове агентство Moody's оновило свій прогноз банків Росії і країн СНД. Його аналітики вважають, що в разі негативного розвитку подій на фінансових ринках уже через рік-півтора російські банки можуть зіткнутися з проблемою дефіциту капіталу. При цьому рубль подешевшає на 30%, а ВВП скоротиться на 5%.
Moody's видало негативний сценарій для російської банківської системи. Як відзначають аналітики, прогноз спирається на можливість по ¬ землетруси, схожих з що відбулися в кризу 2008-2009 років. У разі такої жорсткої стагнації економіки і девальвації рубля зростання кредитування сповільниться до 5% в рік, а рівень достатності капіталу російських банків складе 4,5% (мінімальний допустимий рівень дорівнює 10%).
Основний сценарій, який представили аналітики Moody's у своєму дослідженні, не передбачає шоків для банківської системи. Згідно з ним через рік-півтора рівень достатності капіталу російських банків може скласти 11,1%. За підсумками минулого року рівень достатності капіталу по всій банківській системі склав 14,2%, а ЦБ в результаті стрес-тестів на початку року прийшов до висновку, що мінімальний рівень достатності капіталу може скласти 12%.
За базовий сценарій аналітики Moody's взяли ситуацію, при якій річне зростання ВВП цього року складе 3,5%, а рубль протягом року ослабне до долара на 10%. У цьому випадку банки утримаються в рамках необхідного розміру достатності капіталу, але тоді їм доведеться досоздать резерви на 1,1 млрд руб. за рік починаючи з 1 квітня цього року (дані на цю дату використані в дослідженні). При базовому сценарії зростання кредитних порт ¬ фелей банків склав 15% за підсумками цього року замість 30% в 2011 році.
"Для виконання негативного сценарію Moody's ціни на нафту повинні впасти нижче 80 дол за барель, а це малоймовірно", - говорить головний економіст HSBC Олександр Морозов. За його словами, у разі кризи підтри ¬ ЖКП можуть отримати і приватні банки. Наприклад, через субординовані кредити. Начальник аналітичного відділу BNP Paribas Юлія Цепляєва каже, що в разі кризових явищ держава може надати допомогу приватним фінансовим установам. "Зазвичай при наданні допомоги держава орієнтується на соціальні аспекти, в тому числі на обсяг коштів вкладників в балансі, тому у важкій фінансовій ситуації можуть бути врятовані і комерційні банки", - вважає вона.