Moody's визнало програму обміну держоблігацій Кіпру еквівалентною дефолту
Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service вважає, що програма обміну держоблігацій Кіпру еквівалентна дефолту республіки за зобов'язаннями. Мова йде про програму обміну частини суверенних облігацій Кіпру, випущених по внутрішньому праву на суму в 1 млн євро і терміном погашення до 2016 р., на нові облігації з аналогічними ставками купона і термінами погашення в п'ять-десять років.
Як повідомило рейтингове агентство, яке не використовує у своїй термінології "рейтинг обмеженого дефолту" або "рейтинг дефолту", воно перегляне діючий рейтинг Кіпру в зв'язку з наслідками такого обміну, а також візьме до уваги ймовірність того, чи піде країна на інші заходи, погоджені з "трійкою" кредиторів.
Нагадаємо, Мінфін Кіпру минулого тижня повідомив, що державні облігації з терміном погашення з 2013 р. за I квартал 2016 р. будуть замінені на п'ять випусків нових довгострокових облігацій. Процес обміну був завершений 1 липня. Термін погашення облігацій склав від 6 до 10 років, а ставка купона 4,75%-6%. Цей крок був необхідною умовою для отримання допомоги від Європейського союзу і Міжнародного валютного фонду.
У березні 2013 р. Кіпр домовився з "трійкою" кредиторів про надання республіці 23 млрд євро. Для того, щоб отримати ці кошти, Кіпр повинен скоротити держвидатки і реструктурувати банківську систему.
Зараз Кіпр має рейтинг Moody's на рівні Caa3 - рейтинг інвестиційної категорії, яка прирівнюється до "сміттєвої", - з "негативним" прогнозом.
Moody's повідомило про своє рішення, після того, як міжнародне рейтингове агентство Standard&Рoor's знизило довгостроковий рейтинг Кіпру в іноземній валюті з " ССС " до "вибіркового дефолту". Раніше міжнародне агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг Кіпру в національній валюті з CCC до "обмеженого дефолту".
Як повідомило Moody's, обмін держоблігацій передбачає продовження строку звернення держборгу Кіпру і по термінології рейтингового агентства розглядається як "вимушений обмін" (distressed exchange), і, отже, дефолт за держоблігаціями. Moody's відзначає, що в результаті обміну держоблігацій Кіпру на нові з більш тривалим терміном обігу обсяг фінансових зобов'язань Кіпру перед власниками облігацій знизиться.
Нагадаємо, на початку цього року Кіпр вразила банківська криза. Кіпр домовився з кредиторами про програму фінансової допомоги. За відсутності цієї домовленості фінансова система зазнала б краху, після чого Кіпр став би першою державою, яка залишила валютний блок. У банках Кіпру знаходиться понад 68 млрд євро: фінансова система країни "роздута" до неймовірних розмірів у порівнянні з економікою острівної держави, яка до цього моменту була офшорним центром.
Потреби Кіпру у фінансуванні оцінюються в 23 млрд євро, з яких 9 млрд євро надасть Європейський стабілізаційний механізм, що 1 млрд євро - Міжнародний валютний фонд. Кіпру належить самостійно залучити 13 млрд євро.