Moody's відзначає зростаючі ризики для банків Росії і країн СНД у зв'язку з високим рівнем концентрації кредитів
Міжнародне рейтингове агентство Moody's у щорічному дослідженні рівня концентрації на окремих клієнтах в банках Росії та країн СНД зазначає, що концентрація кредитів досягла самого високого рівня з кінця 2007 р., а концентрація депозитів продемонструвала нейтральну тенденцію. Moody's вважає, що концентрація кредитів в 2012 р. збільшиться, тоді як концентрація депозитів залишиться стабільною. Відповідна інформація міститься в оприлюдненому сьогодні прес-релізі Moody's. У своєму дослідженні агентство аналізувало дані по 20 найбільшим кредитам і депозитам 85 банків Росії і 50 банків країн СНД, починаючи з 2007 р.
У Росії середній показник концентрації кредитного ризику, виражений відношенням 20 найбільших кредитів до показника власного капіталу, який зріс до середини 2011 р. до 244% з 211% в 2009 р., відзначає Moody's. Цей факт свідчить про те, що банки відновили зростання кредитування через великі кредити, що чинить додатковий тиск на власний капітал кредитних організацій.
На думку аналітиків агентства, високий рівень концентрації кредитів в банках СНД буде надавати додатковий тиск на якість активів кредитних організацій у разі погіршення макроекономічних умов в 2012 р. На даний момент рівень концентрації кредитних ризиків в банках СНД залишається одним з найбільш високих у всьому світі - втричі вище, ніж аналогічний показник у США, удвічі вище, ніж серед скандинавських банків, і на 50% вище, ніж у банках Азії.
На думку Moody's, рівень концентрації кредитного ризику в банках СНД зростатиме протягом найближчих 12-18 місяців. Зростання числа надання нових кредитів трохи сповільниться через волатильність операційного середовища в регіоні. У той же час банки, імовірно, будуть проявляти більшу вибірковість в питанні надання кредитів новим клієнтам, що збільшить залежність банків від існуючих позичальників.
Високий кредитний ризик і ризик ліквідності, пов'язані зі значною концентрацією на окремих клієнтах, будуть і надалі бути однією з причин низьких рейтингів банків РФ та країн СНД, вважають аналітики агентства.