Американські компанії зібрали 1,24 трлн дол. готівки, підрахувало агентство Мoody's. Проте близько половини цих грошей не може бути використано в США, оскільки компаніям для їх репатріації довелося б заплатити податок у 35%. Податкові канікули могли б стимулювати економіку сильніше, ніж кількісне пом'якшення ФРС, стверджують аналітики JP Morgan.
За оцінкою Мoody's, обсяг готівкових коштів на балансах американських компаній за минулий рік виріс на 11%. Проте близько половини від загальної суми (500-700 млрд дол.) компанії тримають за кордоном. Найбільше грошей зібрали компанії технологічного сектора - 264 млрд дол. І саме у них на закордонні підрозділи припадає левова частка запасу готівкових. Так, з 76,2 млрд дол. Apple 47,6 млрд припадає на закордонні операції, у Microsoft це 42 млрд з 50,2 млрд дол., у Cisco - 38,8 млрд з 43,4 млрд дол. Така картина пояснюється, по-перше, зростанням значення закордонних операцій у бізнесі американських компаній, а по-друге, бажанням використовувати найбільш сприятливі національні податкові режими, пише РБК daily.
"Ми вважаємо, що компанії продовжать тримати ці кошти за межами США, так як вони шукають міжнародні поглинання, інвестують у свої закордонні операції або чекають податкових пільг на закордонні прибутки для повернення їх в США", - відзначив автор доповіді Мoody's, що Стів Оман. Для того щоб репатріювати ці кошти в США, американські корпорації повинні заплатити податок у 35% від суми, що повертається. Компаніям це не подобається. У той же час обмеження на використання зарубіжних засобів знижують гнучкість компаній в управлінні своїми балансами. Зараз вони активно використовують закордонні фонди для фінансування злиттів і поглинань. Саме із закордонної "кишені" була сплачена угода купівлі Microsoft за 8,5 млрд дол. Skype.
Щоб отримати повну свободу у використанні зарубіжних запасів готівки, американські компанії активно намагаються лобіювати для себе податкові послаблення. Зокрема, у травні група американських законодавців запропонувала тимчасово знизити податок на репатріацію закордонних фондів до 5,25%. Попередні податкові канікули влада влаштовували корпораціям в 2004 р. - вони принесли в країну більше 300 млрд дол.
Прихильники такої міри стверджують, що ці кошти могли б здорово підтримати американську економіку при виході з кризи, бо підуть на наймання співробітників і інвестиції в нові виробництва. Ефект на економіку буде навіть більшим, ніж від другого етапу кількісного пом'якшення ФРС США (QE2), упевнений економіст JP Morgan Томас Лі. За його оцінкою, американські компанії тримають за кордоном 1,4 трлн дол. і могли б у рамках податкових канікул повернути в США близько 1 трлн. ФРС за час QE2 викупила держоблігації на суму 600 млрд дол.