Навантаження з установки спецдатчиків понесуть і підприємства-забруднювачі
Для установки спеціальних датчиків на підприємствах-забруднювачах з метою моніторингу кількості викидів в атмосферу можна було б використовувати кошти місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища. Про це в інтерв'ю РБК-Україна повідомив заступник міністра Сергій Курикін.
"Сьогодні, згідно з чинним законодавством, 80% надходжень у вигляді штрафів, екологічних зборів і податків потрапляють до місцевих бюджетів, тому в них є ресурс, який можна було б використовувати", - зазначив Курикін.
За його словами, проблемою є те, що сьогодні дані збори входять до загальної частини бюджету, і якщо є більш пріоритетні витрати, то вони витрачаються на місцях з іншою метою. "Але якщо говорити про це питання в цілому, то можна і потрібно використовувати кошти місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища", - наголосив заступник міністра.
Він також зазначив, що установка спецдатчиків дасть реальну картину викидів. "Якщо ми збираємося серйозно займатися питаннями кліматичної політики, чітко розраховувати обсяги викидів, що здійснюються в Україні, ми повинні орієнтуватися не тільки на статистичні дані, які формуються за рахунок формальних довідок власників підприємств. Ми повинні мати чітку об'єктивну картину - це складова системи моніторингу, яка вимагає удосконалення", - заявив Курикін.
За його словами, в рамковій Конвенції ООН про зміну клімату записаний принцип загальної, але диференційованої відповідальності за вплив на навколишнє природне середовище, зокрема, кліматичні процеси. Заступник міністра вважає, що було б справедливо, якби тягар витрат з установки таких датчиків несли як власники підприємств, так і бюджет.
"При цьому самі підприємства повинні також нести істотне навантаження - це може бути 50/50 або 70% - підприємства і 30% із фонду - це вже питання, яке можна погоджувати і обговорювати. Це повинно вирішуватися на партнерських засадах", - заявив Курикін.
Нагадаємо, наприкінці лютого Господарський суд Запорізької області зобов'язав ПАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча" відшкодувати 1 млн 125 тис. грн за забруднення навколишнього середовища.