Вільнюський саміт: Молдова парафувала угоду з ЄС
Молдова парафувала угоду про асоціацію з ЄС на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі. Про це повідомляє радіо "Свобода".
Дещо раніше таку угоду парафувала і Грузія.
Цей документ є підґрунтям для підписання угод про асоціацію з ЄС. Коли Грузія та Молдова можуть підписати цю угоду, невідомо.
Угода про асоціацію з ЄС дає можливість країнам-підписантам тісніше співпрацювати з Євросоюзом у економічному плані в обмін на приведення законодавства до норм ЄС.
Планувалося, що під час саміту "Східного партнерства" Україна підпише угоду про асоціацію з ЄС. Проте 21 листопада український уряд своїм розпорядженням призупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію, пояснивши це проблемами в економіці і необхідністю налагодити відносини з Росією. Після цього у багатьох українських містах розпочалися мирні акції на підтримку євроінтеграції.
Нагадаємо, що сьогодні в рамках саміту "Східного партнерства" у Вільнюсі Грузія підписала договір про асоціацію та вільну торгівлю з Євросоюзом. Тепер Грузія на ділі стала учасником євроінтеграції. Відзначимо, що мова йде не про членство в ЄС, а про політичну та економічну асоціацію. У Тбілісі розраховує, що остаточне підписання угоди стане можливим у вересні 2014 р.
Підписання Угоди про асоціацію не означає негайного приєднання до нього. Договір мають схвалити парламенти всіх країн ЄС, що може зайняти досить тривалий час. При цьому асоціація не гарантує вступу в Євросоюз, хоча Молдова і Грузія виявляться ближче до заповітної мети, ніж, наприклад, Марокко чи Туніс. Приміром, Хорватія чекала 12 років від асоціації до вступу в Євросоюз. Туреччина, у свою чергу, домовилася про асоціацію ще в 1962 р., але так нікуди і не вступила.
Нагадаємо, у Вільнюсі зараз проходить саміт Східного партнерства. Раніше планувалося, що на цьому саміті вранці 29 листопада Україна підпише угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Підготовка до підписання документа велася кілька років і зводилася до деяких ключових змін в законодавстві України, а також до вирішення проблеми вибіркового правосуддя, зокрема питання ув'язнення Юлії Тимошенко.