Багаторічний досвід показує, що видобуток сланцевого газу не шкодить екології, - експерти
Досвід українських газовидобувників свідчить, що технології, які будуть застосовуватися при видобутку сланцевого газу в Україні, абсолютно безпечні. Такі висновки зробили учасники позачергового засідання громадської ради при Міністерстві екології, в якому взяли участь українські видобувні і дослідницькі організації (Держслужба геології і надр, НК «Надра України», СВК «Геосервіс»), а також представники міжнародних компаній, які займуться видобутком сланцевого газу на території України - Chevron і Shell.
Специфіка видобутку сланцевого газу полягає в застосуванні гідророзриву пласта (ГРП), коли в підготовлену свердловину під тиском до 700 атмосфер закачується суміш води, піску і хімічних реагентів. Учасники засідання підкреслили, що такі технології українські фахівці застосовують більше 40 років при видобутку нафти і газу.
Досвід свідчить, що це не призводить до погіршення екологічної ситуації та не забруднює воду: питна вода знаходиться на глибині до 600 метрів, а глибина свердловин для видобутку сланцевого газу становить понад 2 км, що робить неможливим забруднення води. Це підтверджує практика застосування ГРП, наприклад, у Прикарпатті та інших регіонах країни. Тому експерти виступають проти політизації та спекуляцій на темі ГРП.
У свою чергу, міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький нагадав присутнім, що екологічні питання були опрацьовані ще до проведення конкурсів, на яких були розподілені ділянки для видобутку сланцевого газу між компаніями. «Оптимальні економічні, технологічні, природоохоронні та інші заходи щодо раціонального використання надр були сформульовані ще в умовах конкурсу на укладення угоди про розподіл продукції і були викладені в заявках, що поступають від учасників конкурсів», - заявив міністр.
Раніше колишній член комітету ВР з питань ПЕК Олександр Гудима відзначав, що і в Україні, і в світі є сили, які зацікавлені зірвати проекти з видобутку сланцевого газу на нашій території. Тому сьогодні розігрується екологічна карт, щоб залякати населення і не допустити посилення енергетичної незалежності країни.
Нагадаємо, в травні 2012 р. Україна вибрала іноземних партнерів з видобутку сланцевого газу: на Олеському родовищі на заході України - Chevron, а на сході - на Юзівському - Shell. За оцінками геологів, поклади газу на Юзівському родовищі можуть становити 2 трлн куб. м, на Олеському - до 1,5 трлн. Україна планує щорічно видобувати не менше 15 млрд куб. м газу з обох площ, що стане значущим кроком на шляху незалежності нашої країни від російських енергоресурсів.
Відзначимо, що між Міністерством екології та природоохоронними організаціями підписано меморандум, який забезпечує відкритість інформації про видобуток сланцевого газу, а також надає можливість представникам громадських організацій здійснювати аналіз екологічної складової проектів з видобутку сланцевого газу.