Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ відкидає звинувачення керівника міжнародної місії зі спостереження за виборами в Україні CIS-EMO у "політичній заангажованості". Про це пише ВВС-Україна.
Речник організації Томас Раймер сказав в інтерв'ю виданню, що мета місії ОБСЄ в Україні - це допомога країні у проведенні виборів відповідно до стандартів організації, членом якої є Україна.
"В Україні, як в будь-якій іншій країні, де є наші місії на виборах, ми спостерігаємо не за результатом виборів - це не те, що є важливим для нас. Ми спостерігаємо за процесом виборів, щоб допомогти - у даному випадку Україні - провести вибори відповідно до взятих перед ОБСЄ зобов'язань забезпечувати вільне і демократичне волевиявлення", - сказав Томас Раймер.
Він додав, що його здивували звинувачення представника CIS-EMO.
Генеральний директор організації Олексій Кочетков заявив у понеділок, перебуваючи у Варшаві, де розташований головний офіс Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, що вважає роботу місії цієї організації упередженою. Він звинуватив ОБСЄ у "відступі від першочергових завдань, що декларувалися під час створення Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ".
"Це очевидно як стороннім спостерігачам, так і тим, хто тісно співпрацює з цією структурою. Спостерігачі мають боротися із джерелами конфліктів, що виникають, але в жодному разі вони не повинні ставати на чийсь бік і тим паче ставати суб'єктами виборів і учасниками протистояння. На жаль, місія ОБСЄ дедалі частіше припускається саме цієї помилки, перетворюючись із незалежного арбітра в адвоката однієї зі сторін, як це зараз відбувається в Україні", - сказав Олексій Кочетков.
У коментарі виданню речник Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ сказав, що місія, розпочавши роботу в Україні, співпрацює з усіма політичними силами і з владою.
"Місія щойно почала роботу. Ми контактуємо з усіма місцевими зацікавленими сторонами у виборчому процесі, включно з українською владою, політичними партіями, представниками громадянського суспільства і засобів масової інформації. Наша мета - знайомитися із думкою щодо перебігу виборчого процесу у всіх, хто у цьому зацікавлений", - заявив Томас Раймер.
Читайте також: CIS-EMO представить ОБСЄ доповідь про передвиборчу ситуацію в Україні
"Взірець демократії"
Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДШПЛ) ОБСЄ засноване у 1990 р., фінансується за рахунок коштів основного бюджету, який щороку ухвалюється усіма 56 країнами-учасницями ОБСЄ.
Місія CIS-EMO була утворена в Росії у 2003 р. з метою спостереження за виборами у пострадянських країнах.
Вже у 2004 р. ця організація спостерігала за президентськими виборами в Україні і не побачила суттєвих порушень. До її складу входять представники Росії, України, Білорусі, Вірменії, Молдови, Киргизії, Латвії, Франції, Німеччини, Польщі. Від України, зокрема, до місії входить депутат парламенту із фракції Компартії Євген Царьков.
Розпочавши спостережну місію в Україні, Олексій Кочетков заявив, що рівень демократичності і прозорості виборів в Україні "достатньо високий" і що "саме зараз в Україні формується виборчий стандарт, який може бути поширений на весь пострадянський простір як зразок справжнього народовладдя, здатності громадян самостійно ухвалювати стратегічно правильні і потрібні країні рішення".
Олексій Кочетков також висловлював надію, що вибори до Верховної Ради стануть "взірцем для молодих демократій Європи".
CIS-EMO і Кремль: оцінки збігаються
Позиція керівника місії CIS-EMO збігається з позицією офіційної влади Росії, яка неодноразово критикувала висновки місій ОБСЄ, що працювали на виборах у пострадянських країнах. Останній приклад - парламентські вибори у Білорусі.
ОБСЄ визнало білоруські вибори, що відбулися цієї неділі "невільними і недемократичними". Своєю чергою, міністерство закордонних справ Росії назвало ці висновки "заполітизованими".
"Чергові розбіжності в оцінках виборів, цього разу у Білорусі, знову красномовно підтверджують актуальність опрацювання і ухвалення єдиних, колективно узгоджених правил спостереження і підбиття підсумків голосування і загалом виборчих процесів на теренах ОБСЄ. На це постійно звертає увагу Росії та її партнери", - сказано у коментарі МЗС Росії.
Раніше місія спостерігачів ОБСЄ також заявляла, що президентська кампанія в Росії була "вочевидь перекошена" на користь кандидата-переможця, що також викликало протести зовнішньополітичного відомства РФ.
Нагадаємо, вибори до Верховної Ради відбудуться 28 жовтня 2012 р.