МОЗ визначив механізм видачі нових ліцензій на імпорт медичних препаратів
Міністерство охорони здоров'я визначив механізм видачі нових ліцензій на імпорт медичних препаратів. Вчора наказ міністерства був опублікований на сайті МОЗ, пише видання "Комерсант-Україна".
"Він був підписаний буквально в середу", - уточнив радник міністра охорони здоров'я Дмитро Подтуркін. Документ вже направлений на узгодження з Міністерством юстиції.
Для отримання ліцензії імпортеру буде достатньо подати заяву, заявила міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова. Це спрощена схема отримання ліцензії, яка вводиться на період з 1 березня по 1 грудня поточного року.
"Вона повинна запобігти виникненню перешкод для ввезення імпортних ліків в Україну і не дати підстав для підвищення цін на них",- зазначила Богатирьова.
Механізм отримання ліцензій був затверджений всього за шість днів до 1 березня - це крайній термін для отримання цих дозволів. Чому це було зроблено в останній момент притому, що закон про введення ліцензування імпорту був прийнятий ще в липні 2012 року, у Моз не повідомляють. Саме відсутність цього документа фактично створило загрозу для припинення імпорту ліків. Якби це сталося, імпортні препарати, які займають понад 60% аптечних продажів у фінансовому вираженні (і близько 35% - у натуральному), неминуче виросли в ціні, стверджують учасники ринку.
Загроза була більш ніж реальною, багато фармацевтичні компанії почали створювати складські запаси в Україні, стверджують учасники ринку.
"У імпортерів є складські запаси на 3-4 місяці роботи, і уряд, схоже, розраховувало на це. Однак запаси були сформовані в основному з наймасовіших - безрецептурних - препаратів. На ринку більш специфічних ліків була загроза виникнення цього дефіциту", - стверджує виконавчий директор Європейської бізнес асоціації (ЄБА) Ганна дерев ' Янко.
Навіть нинішні ліцензійні умови, зазначені у наказі МОЗ, зможуть виконати далеко не всі компанії-імпортери, стверджують експерти.
"У документі є вимога про те, що в імпортера повинен бути прямий контракт з виробником. Але у світових виробників може бути 50 заводів, а продажем займається одна компанія, яка володіє правами на препарат та реєстраційними посвідченнями на лікарські препарати. Імпортери просто не розуміють, чому вони повинні отримувати додаткові дозволи в Україні",- зазначає партнер юридичної фірми Danevych Law Firm Борис Даневич.
На його думку, західні компанії зможуть зробити формальні контракти, але це займе не один місяць, а частина імпортерів і зовсім відмовляться виконувати цю вимогу, упевнений експерт.
Голова опікунської ради при Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" Оксана Корчинська вважає, що сьогоднішні дії міністерства не відповідають меті прийняття закону - підвищити якість препаратів, які ввозяться.
"Ми тільки за якісні препарати для наших пацієнтів. Однак ті перешкоди, з якими стикаються виробники,- у вигляді отримання великого кількість дозволів і сертифікатів - вже призвели до того, що за останні два роки з ринку зникло 15% препаратів, які були необхідні для лікування дитячих онкологічних захворювань",- говорить Корчинська.
Нинішнє рішення було прийнято тільки після багаторазових заяв громадських організацій про загрозу підвищення цін на ліки та виникнення дефіциту на них. "Ситуація була дуже загрозлива. Близько 90% імпортних препаратів, які необхідні для лікування онкохворих дітей, не мають українських аналогів", - підкреслила Корчинська.
Читайте також: Азаров доручив Грищенко розібратися із зволіканням впровадження норм по ліцензуванню ліків.