ua en ru

Мін'юст: Розробку концепції майбутнього закону про вибори буде завершено до 15 березня

Робоча група при Президентові України з питань удосконалення законодавства про вибори провела своє передостаннє засідання з розробки концепції майбутнього закону. Про це повідомив міністр юстиції, голова робочої групи Олександр Лаврінович, передає прес-служба відомства.

За словами міністра, на наступному засіданні, яке відбудеться 15 березня, роботу над концептуальними засадами майбутнього законодавства буде завершено. Після цього робоча група приступить до написання безпосередньо тексту проекту закону.

Міністр повідомив, що на своєму передостанньому засіданні, участь у якому взяли представники всіх фракцій Верховної Ради, позафракційні депутати, а також представники українських та зарубіжних неурядових організацій, були розглянуті питання ведення передвиборчої агітації та спостереження за ходом виборчого процесу.

Зокрема, дискутувалися питання щодо того, яким чином уникнути дисбалансу для проведення передвиборчої агітації як для кандидатів по загальнонаціональному округу, так і в одномандатних. Порушувалося питання фінансової підтримки кандидатів.

Діяльність засобів масової інформації під час проведення виборчих кампаній була розглянута окремим питанням. Зокрема, наводився приклад європейських країн, в яких це питання врегульовано законодавчо. Розглядався досвід Франції, де за порушення балансу агітації на користь одного з кандидатів телекомпанії можуть бути позбавлені права мовлення на весь період виборчого процесу.

У ході засідання було досягнуто консенсусу всіх учасників щодо необхідності створення однакових можливостей для спостереження, незалежно від того, хто подає таку заявку - кандидати, партії чи громадські організації, як українські, так і міжнародні.

Були розглянуті пропозиції щодо усунення зайвих адміністративних бар‘єрів для реєстрації кандидатів та спостерігачів. Зокрема, пропонувалося скасувати безальтернативну норму про засвідчення документів в Міністерстві юстиції та надати можливість посвідчувати документи, необхідні для реєстрації кандидатів чи спостерігачів, в нотаріальному порядку.

На останньому засіданні з розробки концепції майбутнього закону, яке відбудеться 15 березня, буде також розглянуто питання процедури висування та реєстрації кандидатів. Крім того, планується обговорити питання оскарження дій виборчих комісій, кандидатів та інших суб‘єктів виборчого процесу, питання санкцій та порядку їх застосування.

Як повідомлялося, на попередніх засіданнях робочої групи при Президентові України з питань удосконалення законодавства про вибори були обговорені питання формування виборчих округів та виборчих дільниць, функціонування виборчих кампаній та виборчих фондів, питання формування та діяльності виборчих комісій, принципів утворення окружних та дільничних виборчих комісій, ролі політичних партій в цьому процесі, а також механізму прийняття рішень виборчими комісіями.

Раніше також повідомлялося, що Міжнародна фундація виборчих систем (International Foundation for Electoral Systems), яка є провідною світовою експертною установою, що професійно займається виборчим законодавством та виборчими кампаніями, вважає оптимальною таку послідовність та принципи роботи над майбутнім законодавством, які запропоновані робочою групою. Зокрема - вироблення на першому етапі концептуальних засад, основних елементів та ключових питань майбутнього законодавства про вибори. Підготовка проекту закону - на другому етапі роботи. На третьому етапі - проведення публічного обговорення проекту за участю експертів та громадськості.

Нагадаємо, робочу групу з питань удосконалення законодавства про вибори було створено указом Президента України 2 листопада 2010 р. Глава держави доручив привести законодавство про вибори у відповідність до загальновизнаних міжнародних демократичних стандартів. Очолив робочу групу, згідно з указом, міністр юстиції Олександр Лавринович.