Міністерство юстиції України спільно з громадськістю та урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики розробило проект постанови Кабінету міністрів, спрямований на демонополізацію ринку оцінки для цілей оподаткування.
Міністерство юстиції України спільно з громадськістю та урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики розробило проект постанови Кабінету міністрів, спрямований на демонополізацію ринку оцінки для цілей оподаткування. Текст відповідного проекту є в розпорядженні РБК-Україна.
"Впровадження окремого напряму "оцінка для цілей оподаткування" призвело до монополізації ринку оцінки майна, майнових прав, ускладнення доступу громадян до послуги оцінки об'єктів нерухомого та рухомого майна з метою оподаткування, а також подорожчання такої послуги. З метою впровадження ринкових відносин і демонополізації ринку оцінки виникла необхідність підготовки проекту рішення уряду",- йдеться в пояснювальній записці до проекту.
У розробленому проекті постанови пропонується встановити, що оціночною вартістю для цілей оподаткування та нарахування, сплати інших обов'язкових платежів, які здійснюються у відповідності з законодавством, є ринкова вартість, яка розрахована відповідно до положень національних стандартів та інших нормативно-правових актів з оцінки майна і майнових прав.
Також пропонується встановити, що звіт про оцінку майна, звіт про експертну грошову оцінку земельних ділянок, який складений для цілей оподаткування, є дійсним за умови внесення суб'єктом оціночної діяльності інформації із звіту про оцінку в єдину базу даних звітів про оцінку, адміністратором і розпорядником якої є Фонд державного майна, і присвоєння такого звіту реєстраційного номера. Інформація зі звіту про оцінку, яка вноситься в єдину базу даних звітів про оцінку, складається за встановленою Фондом державного майна формі і є доповненням до звіту. Пропонується встановити, що строк дії звіту про оцінку, що становить не більше шести місяців з дати оцінки, зазначається у такому звіті.
Також пропонується, що оцінка об'єкта для цілей оподаткування здійснюється суб'єктами оціночної діяльності, які відповідають вимогам, встановленими законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" та п.4 прикінцевих положень Закону "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 рр.", у складі яких працює хоча б один оцінювач, який отримав кваліфіковану свідоцтво оцінювача відповідно до закону. Також оцінка здійснюється суб'єктами оціночної діяльності в сфері оцінки землі, які відповідають вимогам, встановленими Законом україни "Про оцінку земель".
Разом з цим у проекті пропонується встановити, що за письмовим зверненням суб'єкта оціночної діяльності про намір здійснити оцінку для цілей оподаткування Фонд державного майна у строк не більше десяти робочих днів з дати надходження такого звернення забезпечує надання суб'єкту відповідного доступу до єдиної бази звітів про оцінку.
Даний проект постанови надіслано на погодження до Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерство фінансів, Державну фіскальну службу, Фонд державного майна і Державне агентство земельних ресурсів. Після отримання відповідних висновків проект буде поданий до Кабінету міністрів.
Нагадаємо, в червні урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики Тетяна Чорновіл заявила, що домагається скасування постанови Кабінету міністрів №231, яким був затверджений порядок проведення оцінки для цілей оподаткування, а також нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства.
Таку необхідність Чорновол аргументує тим, що в 2013 році завдяки цій постанові була запущена корупційна схема монополії на ринку оцінки для цілей оподаткування.
За її словами, "з тих пір по сьогоднішній день на всій території України оцінку для цілей оподаткування виконує єдина приватна структура "Український інститут управління якістю оціночної діяльності", яким завідує нардеп Антон Яценко".
Вона підкреслила, що приватна фірма Яценко "благословляла" тільки тих оцінювачів, що погоджувалися платити 80% доходу на користь вказаного Інституту".
Чорновіл також зазначила, що з моменту остаточного впровадження схеми ціни на послуги оцінки земельної ділянки виросли в 5-10 разів.