ua en ru

Мін'юст пропонує дозволити міжнародним спостерігачам отримувати копії протоколів про прийняття окружкомом виборчих бюлетенів

Міністерство юстиції України розробило законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів", пише "Комерсант-Україна".

У прес-службі Мін'юсту відзначають, що мета створення документа - "вдосконалення законодавства про вибори народних депутатів з урахуванням висновків і рекомендацій" Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та інших спостережних місій за результатами парламентських виборів у 2012 році.

З метою запобігання фальсифікацій Мін'юст пропонує дозволити міжнародним спостерігачам отримувати копії протоколів про прийняття окружкомом виборчих бюлетенів, передачі їх дільничним виборчим комісіям та підрахунку голосів.

У документі враховані прогалини в законодавстві, які були виявлені під час проведення останніх парламентських виборів. Тоді Центрвиборчком змушений був заборонити громадянам голосувати за межами свого округу через масове переміщення виборців з одного округу в інший Мін'юст пропонує встановити, що у разі тимчасової зміни місця голосування виборець "має право голосувати тільки в загальнодержавному окрузі".

Зміни торкнуться трьох документів: Кодексу адміністративного судочинства, закону "Про Центральну виборчу комісію" та закону "Про вибори народних депутатів". Згідно з проектом, кандидатів у депутати у загальнодержавному виборчому окрузі реєструє ЦВК, а кандидатів у мажоритарних округах - відповідна окружна виборча комісія. У той же час відомство пропонує зберегти право висувати кандидатури до складу окружкомів тільки за партіями, представленими в парламенті поточного скликання, а також за партіями, які висунули кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі.

Законопроект встановлює граничний бар'єр виборчого фонду партії, що бере участь у виборах по загальнодержавному округу, - 100 млн грн, а розмір виборчого фонду кандидата в народні депутати по мажоритарному округу - 4,5 млн грн.

У законопроекті були враховані й інші зауваження міжнародних організацій. Серед іншого Мін'юст більш детально прописав процедуру висвітлення виборчого процесу у ЗМІ та врахував критику ОБСЄ, що стосується відсутності чітких критеріїв визначення меж виборчих округів. Законопроект передбачає, що "одномандатний округ визначається територією, в межах якої знаходяться виборчі дільниці, що входять до його складу". При цьому не допускається створення одномандатного округу з територіями, які не межують між собою, а межі округів "визначаються з урахуванням інтересів членів територіальної громади і компактності проживання національних меншин на відповідній території".

Читайте також: Мін'юст направив на експертну оцінку ЄС пропозиції щодо зміни закону про вибори нардепів.