Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк заявив про підготовку законопроекту про створення ринку послуг з проведення технічних експертиз і розрахунку інвентаризаційної вартості об'єктів нерухомості. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна".
Проект готується в рамках виконання доручення президента Віктора Януковича щодо демонополізації повноважень бюро технічної інвентаризації (БТІ).
Згідно з законопроектом, послуги громадянам зможуть надавати не тільки комунальні підприємства, але й організації інших форм власності. При цьому отримувати документи про стан об'єкту нерухомості громадяни зможуть за принципом "єдиного вікна".
"Людина буде подавати документи реєстраторові, який зв'язується з виконавцями технічної інвентаризації (комунальні БТІ, приватні фірми, технічні інститути або експерт) і з'ясовує, хто може запропонувати мінімальну вартість і термін виконання послуги, після чого повідомляє результати громадянину. Замовник послуги зможе вибрати найбільш прийнятний варіант",- повідомив міністр.
Близнюк зазначив, що умовою виходу на ринок для приватного бізнесу стане сертифікація: "Експерти, що бажають надавати послуги з технічної інвентаризації, повинні будуть надати Мінрегіонбуду документи про відповідну освіту і пройти атестацію. В результаті вони отримають сертифікат, який підтвердить їх право працювати в цій сфері".
Чиновник уточнив, що архівні документи комунальних БТІ протягом трьох років будуть занесені в спеціальну електронну базу (галузевий архів). Доступ до неї отримають держреєстратори, експерти, нотаріуси.
За словами Анатолія Близнюка, для здійснення операцій купівлі-продажу нерухомості не знадобиться щоразу запитувати в БТІ документи з технічними характеристиками об'єкта. "Буде достатньо один раз пройти процедуру технічної інвентаризації, так як тільки первинна є обов'язковою. Всі наступні - за бажанням",- зазначив він. Щоб уникнути завищення вартості послуг планується встановити граничні ціни і терміни виготовлення документів. "Для кожної послуги будуть розраховуватися витрати на її виробництво, роботу експерта і рівень рентабельності - не більше 5-10%",- пояснив міністр.
Цей законопроект продовжить реформу БТІ, розпочату ще в лютому 2010 року. Тоді була прийнята нова редакція закону "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", згідно з якою з 1 січня 2012 року БТІ будуть позбавлені повноважень з реєстрації прав власності та користування земельними ділянками, нерухомістю, в тому числі недобудованої, а також прав на її оренду. Реєструвати речові права будуть держреєстратори, підпорядковані Міністерству юстиції. Дані про них будуть вноситися до Єдиного держреєстру прав - "Укргосреестр". Мін'юст також позбавить БТІ повноважень щодо ведення обліку безхазяйного майна, оформлення довіреності на управління нерухомістю, обмеження володіння і користування об'єктами.
БТІ зможуть проводити лише технічну інвентаризацію побудованих і реконструйованих будівель. Для цього експерт, як і раніше, буде фіксувати в техпаспорті фізичний знос об'єкта, інформацію про його конструкції (стіни, перекриття, вентиляція), розраховувати інвентаризаційну вартість, готувати проект капітального ремонту будівлі або його перепланування, розробляти і затверджувати план поверхів будинку, а також визначати відповідність розташування квартири цього плану.