Міністри закордонних справ країн-членів G8 не змогли домовитися по Сирії та Ірану
У Вашингтоні вчора пройшла зустріч міністрів закордонних справ країн-членів G8 - вони готували саміт лідерів "вісімки", який пройде в Кемп-Девіді в травні. Радившись весь день, міністри так і не змогли зблизити позиції з найбільш актуальних питань, насамперед щодо ситуації навколо Сирії та Ірану, пише "Комерсант".
До нинішньої зустрічі міністрів закордонних справ країн G8 заздалегідь була прикута велика увага. І не тільки тому, що в її порядку значилися найбільш проблемні теми сьогоднішнього дня - від ситуації в Сирії і конфлікту навколо іранської ядерної програми до загроз, що виходять з Північної Кореї та Афганістану. З особливим інтересом чекали особистої зустрічі глави МЗС РФ Сергія Лаврова і держсекретаря США Хілларі Клінтон.
Напередодні переговорів Клінтон звинуватила Москву в тому, що через її завзятість Башар Асад до сих пір залишається при владі і в Сирії триває кровопролиття. Всіх цікавило, що на це відповість Сергій Лавров.
Глава російської дипломатії, однак, не став вступати зі своєю американською колегою в публічний спір.
Після переговорів журналісти все ж попросили російського міністра прокоментувати висловлювання його американської колеги. "Ми спокійно ставимося до всіх цих емоційних заяв, - поблажливо відповів Сергій Лавров. - Мало хто кому допомагає залишатися при владі. Якщо ми почнемо перераховувати, які режими користуються протекцією США, то далеко не просунемося. Пошук винних за принципом "тут твоя вина, а там його" - не наш підхід". Міністр додав, що Башар Асад знаходиться при владі "не тому, що цього хочуть Росія чи Китай, а тому, що він представляє значну групу сирійського народу". "За деякими оцінками, вона складає більше половини всього населення країни. І коли кажуть, що якийсь опозиційний блок є "законним представником сирійського народу" - це перебір, - обурився російський дипломат. - Завдання в тому, щоб не навішувати ярлики, а посадити всіх сирійців за стіл переговорів".
Не менш жваву дискусію викликала і іранська тема. У суботу в Стамбулі пройдуть довгоочікувані переговори "шістки" міжнародних посередників і Тегерана щодо іранської ядерної проблеми. Раніше Хілларі Клінтон просила Сергія Лаврова донести до іранського керівництва, що ця зустріч може бути останнім шансом уникнути військового конфлікту. У Вашингтоні Сергій Лавров заявив, що для просування до загальної мети - "зняття всіх питань щодо виключно мирного характеру іранської ядерної програми" - учасникам стамбульської зустрічі "необхідно проявити дипломатичне мистецтво".
За словами джерела видання в російській делегації, в ході переговорів за закритими дверима глава російської дипломатії знову закликав західних колег відмовитися від ідеї ще більше посилити санкції тиск на Іран. Ті у відповідь говорили, що все буде залежати від суботніх переговорів.
Нагадаємо, 31 березня Президент США Барак Обама схвалив введення нових санкцій проти покупців іранської нафти. Нові заходи можуть, у першу чергу, торкнутися Китаю, Індії, ПАР, Південної Кореї і Туреччини.