ua en ru

Міністри фінансів Євросоюзу не домовилися про створення банківського союзу

Міністри фінансів Євросоюзу (ЄС) на зустрічі в Брюсселі поки не домовилися про створення банківського союзу, вони продовжать переговори 12 грудня 2012 р. Таку заяву зробив міністр фінансів Кіпру Вассос Шиарлі, передає Reuters.

Шиарлі, який виступав як голова на сьогоднішній зустрічі, завірив, що, незважаючи на розбіжності, міністри демонструють достатньо завзяття, щоб досягти консенсусу.

Банківський союз припускає три кроки: наділення Європейського центробанку (ЄЦБ) правом наглядати над усіма банками зони євро, а також охочими приєднатися до даної схеми банками ЄС, створення фонду по закриттю проблемних банків і повноцінної схеми захисту внесків по всій єврозоні.

Сама ідея банківського союзу здається привабливою всім без винятку міністрам фінансів ЄС, проте вони не можуть домовитися з питання ступеня наділення ЄЦБ наглядовими функціями. Німеччина наполягає на тому, щоб ЄЦБ міг контролювати тільки значущі банки, Великобританія ж вимагає так обмежити вплив ЄЦБ, щоб не порушувався британський суверенітет.

Ще одним ускладненням у переговорах стала позиція Швеції, яка не входить в зону євро, проте має значні банківські інтереси у вхідній у валютний блок Фінляндії. В тому випадку, якщо ЄЦБ здійснюватиме нагляд за шведськими банківськими активами у Фінляндії, Швеція має намір претендувати на рівне з іншими країнами зони євро представництво в ЄЦБ. Крім того, Швеція не має наміру покривати банківські збитки інших країн за рахунок своїх платників податків.

Варто зазначити, що міністр фінансів Швеції Фредрік Рейнфельд на сьогоднішній зустрічі пом'якшив свою позицію з питання банківського союзу. Якщо місяцем раніше він заявляв, що Швеція проголосує з даного питання негативно, сьогодні він виступив за необхідність ще однієї зустрічі на рівні міністрів фінансів ЄС з метою знаходження консенсусу.

Франція ж виступає за швидке наділення ЄЦБ статусом наглядового органу, що повинне стати першим кроком на шляху до глибшої фіскальної і економічної інтеграції валютного блоку, а також може посприяти зміцненню французької банківської системи. Проте Берлін побоюється, що в даному випадку Німеччині доведеться подавати підтримку дуже слабким банкам, а також погодитися на пряму рекапіталізацію банків з фонду порятунку єврозони, що передбачається умовами банківського союзу.

Читайте також: Баррозу пропонує до 2018 р. створити Міністерство фінансів Європи