Дефіцит енергопотужностей може призвести до віялових відключень електроенергії в Україні, керівництво Міністерства палива та енергетики Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) неефективно керують галуззю. Таку думку висловив виконавчий директор Всеукраїнської громадської організації "Енергетична асоціація України" Юрій Кияшко.
"У нас дефіцит потужності, пов'язаний з сировинним забезпеченням, який може призвести до аварійних відключень - немає первинних енергоносіїв, є проблеми через відсутність на ТЕС вугілля антрацитових марок", - повідомив Кияшко.
За його словами, ситуацію в енергетиці посилює проблема боргів перед виробниками електроенергії. Нагадаємо, сума заборгованості перед енергетиками вже перевищує 20 млрд грн, а борги перед ТЕС досягають 7 млрд грн.
"До боргів призводить низький рівень розрахунків за отриману енергію, раніше ми говорили про розрахунки споживачів на рівні 95-97% в місяць, а зараз рівень розрахунків істотно погіршився. Розрахунки дуже сильно впливають на ситуацію в енергетиці. На мій погляд, потрібно підвищувати тарифи", - вважає експерт.
На його думку, через незадовільний рівень розрахунків і низьких тарифів сьогодні теплова генерація (вітчизняні ТЕС) не може підтримувати стабільне виробництво.
"Поки війна, рецептів виходу з енергетичної кризи - дуже мало, але ж є програма розвитку галузі, потрібно її дотримуватися", - упевнений Кияшко.
За словами експерта, сьогодні розв'язання багатьох проблем енергетичної галузі повністю залежить від галузевого міністерства.
"Від Міненерговугілля дуже багато залежить від його здатності управляти процесами. Ми пам'ятаємо, що в минулому році була проблема вугілля - і міністерство занадто довго цим не займався, а потім ми зіткнулися з дефіцитом палива", - зазначив Кияшко.
Коментуючи рішення НКРЕКП про припинення розрахунків за вироблену електроенергію генеруючим підприємствам в зоні АТО, експерт заявив:
"Рішення це, безумовно, спірне, адже підприємства в зоні АТО займаються твором електроенергії, а витрати їм не компенсують, це політика, а не економіка. Користі від зупинки цих блоків не буде", - зазначив він.
Як повідомлялося, запаси вугілля на складах ТЕС України в період з 15 по 22 березня скоротилася на 12,3% - до 880 тис. т. Розрахунковий тариф для ТЕС в 1 кв. 2015 р. знизився більш ніж на 16% - до 76 коп/квтг. При цьому паливна собівартість 1 кВт електроенергії для ТЕС на сьогодні становить 0.91 коп/квтг, а з урахуванням інших витрат, повна собівартість при поточній ціні на вугілля - 122 коп/квтг.