Мінагрополітики рекомендувало зернотрейдерам обмежити експорт пшениці у зв'язку із загрозою пересіву озимих
У Міністерстві аграрної політики рекомендували зернотрейдерам тимчасово обмежити експорт пшениці у зв'язку із загрозою значного пересіву озимих через морози та осінню посухи, пише "Комерсант-Україна".
"Ми закликаємо компанії в найближчі два місяці при укладанні контрактів акуратно дивитися на пшеницю на внутрішньому ринку і не включати її до переліку першочергових інтересів", - заявив учора журналістам директор департаменту аграрних ринків міністерства Сергій Кваша. За його словами, експортерам пропонується обмежити обсяги вивезеної пшениці в лютому-березні на середньому рівні з початку маркетингового року (почався з 1 липня). Тобто при загальному обсязі експорту пшениці за липень-січень, який становить близько 3 млн т, за лютий-березень має бути вивезено не більше 850 тис. т пшениці.
У Мінагрополітики своє прохання пояснюють поганим станом посівів. При цьому через сніг зараз важко оцінити обсяги пересівань озимих, які постраждали від осінньої посухи і зимових морозів. За оцінками Кваші, пересівати доведеться від 2 млн до 3 млн га з 8,4 млн га, відведених під озимі культури. "Розрив в 1 млн га - це досить багато, щоб зрозуміти, які будуть перехідні залишки. Особливо враховуючи той факт, що майже вся продовольча пшениця в Україні - озима", - зазначив він.
Про офіційне обмеження експорту пшениці мова поки не йде, стверджують у міністерстві, але все ж просять зернотрейдерів сконцентруватися на кукурудзі і ячмені. "Ми плануємо вказати рекомендовані обсяги експорту в меморандумі, підписаному з Українською зерновою асоціацією", - говорить Сергій Кваша. Асоціація та міністерство підписали документ у жовтні: у ньому зернотрейдери пообіцяли узгоджувати з державою обсяги експорту, а чиновники - попереджати ринок про можливі торгові обмеження за два місяці. Кваша вважає, що експортери зможуть виконати поточні контракти, не перевищуючи пропонованих обсягів. На кінець січня, за даними міністерства, всього було законтрактовано 4,49 млн т української пшениці, з яких близько 4 млн т - продовольчої і 0,48 млн т - фуражної.
Зернотрейдери називають рекомендації Мінагрополітики розумними. "За нашими підрахунками, урожай пшениці в цьому календарному році складе 8,5-9 млн т при балансі споживання в 12 млн т. Якщо не буде перехідних залишків, то країна буде змушена навіть імпортувати пшеницю", - застерігає керівник зернового напрямку компанії "Olam Україна" Олег Левченко.
Учасники ринку вказують на те, що в цьому випадку не виключено введення офіційних обмежень на експорт. Неврожай в минулому маркетинговому році (липень 2010 року-червень 2011 року) змусив державу ввести квотування вивозу зернових, а потім замінити його митами. В результаті при рекордному врожаї зернових цього року в 56,7 млн т (на 44,3% більше, ніж у минулому) експорт з липня до скасування мит на початку жовтня склав всього 3,3 млн т - майже в два рази менше, ніж за аналогічний період 2010 року.
Самообмеження для компаній не буде критичним також через світову кон'юнктуру. Українська пшениця, особливо продовольча, зараз погано продається на зовнішніх ринках через падіння цін на цей продукт на біржах. Так, на початку тижня на Чиказькій товарній біржі пшениця торгувалася по 6,56 дол. за бушель (243,06 дол./т), тоді як українська ціна FOB становить близько 260 дол./т. Експорт зернових знижують і погодні умови в чорноморських портах. За останні два тижні через затримку поставок від української фуражної пшениці відмовилася Іспанія, законтрактувавши близько 200 тис. т американського зерна.
Відзначимо, раніше Мінагрополітики прогнозувало експорт зерна з України на рівні 2 млн т щомісячно до кінця 2011-2012 МР.