МЗС України висловлює протест у зв'язку із застосуванням РФ національної юрисдикції до ядерних об'єктів у Криму
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв'язку зі спробами застосування Російською Федерацією своєї національної юрисдикції до ядерних об'єктів, установок і матеріалів України, розташованих на тимчасово окупованій РФ частині території України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, і спробою поширити на них положення Угоди між СРСР і МАГАТЕ від 21 лютого 1985 року. Про це йдеться в коментарі МЗС України.
В переданій російській стороні ноті зазначено, що всі ядерні об'єкти, установки та матеріали, що знаходяться на території АРК та м. Севастополь, є власністю України. Їхній правовий статус, порядок експлуатації, використання і обслуговування визначені законодавством України, а також положеннями Угоди між Україною і МАГАТЕ про застосування гарантій у зв'язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї від 21 вересня 1995 р. і Додатковим протоколом до неї від 15 серпня 2000 р.
"Спроби Росії здійснити будь-які дії, спрямовані на односторонню зміну національної юрисдикції ядерних об'єктів України на тимчасово окупованій Росією території, є нікчемними. Такі дії створюють пряму загрозу міжнародному режиму, встановленому Договором про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року", - йдеться в коментарі МЗС.
Також наголошується, що на всій території України, включаючи тимчасово окуповані території АРК та м. Севастополь, не допускається розміщення ядерної зброї або перенаправлення ядерних матеріалів і ядерних об'єктів України, включаючи дослідний реактор ДР-100 та інші ядерні установки Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості, на використання у військових цілях.
У зв'язку із цим МЗС України застерігає російську сторону від вчинення будь-яких дій, пов'язаних з порушенням без'ядерного статусу частини території України, окупованої Російською Федерацією, і поширенням на ядерні об'єкти та матеріали положень Угоди між СРСР і МАГАТЕ від 21 лютого 1985 року.