МЗС Ірану: Розслідувати напад на посольство Великобританії в Тегерані будуть законні інстанції
Для розслідування нападу демонстрантів на посольство Великобританії в Тегерані будуть вжиті заходи через відповідні законні інстанції, йдеться в заяві МЗС Ірану.
У зв'язку зі студентською демонстрацією перед посольством Великобританії Міністерство висловило співчуття, "зважаючи на неприйнятні дії деяких демонстрантів, які, незважаючи на заходи, прийняті поліцією, і на посилення охорони посольства, вийшли з-під контролю".
МЗС Ірану запевняє, що "від відповідальних осіб вимагає терміново вжити необхідних заходів і провести розслідування події".
У повідомленні говориться, що Міністерство, поважаючи міжнародні норми і правила, у тому числі ті, що стосуються неухильної недоторканності дипломатичних представництв, заявляє про незмінну вірність уряду Ірану зобов'язанням щодо забезпечення охорони та безпеки дипломатичних представництв і дипломатів.
Напередодні близько 150 вандалів, обурених санкціями, які були введені Лондоном відносно Тегерана, увірвалися в дві розташованих в різних районах іранської столиці будівлі, що належать британській дипмісії. Вони вибили в будівлях скло і спалили британський прапор. Поліція очистила територію дипмісії від вандалів.
Влада Великобританії висловила своє обурення і погрожує Ірану "серйозними наслідками". Радбез ООН "рішуче засудив" акт вандалізму, а Президент США Барак Обама закликав Іран залучити нападників до відповідальності.
Іран визнав "поспішним" засудження Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй (Рб ООН) нападу вандалів на будівлі британської дипмісії в Тегерані. З відповідною заявою виступив сьогодні спікер меджлісу (парламенту) Ісламської Республіки Алі Ларіджані. "Поспішне засудження Радбезом ООН дій студентів покликане відвернути увагу від зроблених раніше владою США і Великобританії злочинів", - заявив Ларіджані. Він додав, що відповідне рішення знизить рівень глобальної безпеки.
21 листопада 2011 р. Вашингтон, Лондон і Оттава оголосили про введення відносно Тегерана односторонніх санкцій, спрямованих проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції запропонувала ввести нові "безпрецедентні" санкції, у тому числі заморозити активи Центрального банку Ірану, а також припинити закупівлю іранської нафти.
У відповідь на це іранська Рада стражів конституції (спеціальний надпарламентський орган влади) схвалила запропонований парламентом законопроект щодо зниження рівня дипломатичних відносин з Великобританією до рівня повірених у справах.
Причиною нових британських санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. Нагадаємо, США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.
У червні 2010 р. Рада Безпеки ООН проголосувала за введення четвертого раунду міжнародних санкцій відносно Ірану за "ядерний непослух". Переговори з іранською владою з питання ядерної програми поки не принесли істотних результатів. Представники шістки міжнародних посередників (Росії, США, Франції, Великобританії, Китаю і Німеччини) закликають Іран відмовитися від програми по збагаченню урану, тоді як Тегеран продовжує відстоювати своє право розвивати мирні ядерні технології.