Microsoft ускладнила систему захисту китайського Skype для послаблення цензурного контролю влади КНР
Microsoft ускладнила систему захисту китайського сервісу Skype, таким чином ускладнивши процедуру моніторингу дзвінків і листування на тлі посилення контролю китайського уряду за Інтернетом, передає Reuters з посиланням на правозахисну організацію GreatFire.
Skype повідомив 25 листопада 2013 р. про припинення спільного підприємства з гонконгської фірмою TOM Group і оголосив про нового партнера в КНР. Ним стала компанія Guangming Founder (GMF) - спільне підприємство пекінської газети Guangming Daily і технологічного конгломерату, заснованого пекінським університетом.
"Після обережного аналізу нового Skype ми віримо, що Microsoft зняв всі цензурні обмеження з китайського сервісу", - зазначив представник GreatFire - організації, яка займається захистом свободи слова. Він також додав, що тепер всі дзвінки, розмови та інформація профілів відправляється в зашифрованому вигляді безпосередньо в Microsoft через протокол HTTPS, що підтримує шифрування і є більш надійним засобом для передачі даних, чим HTTP. Це тотальна зміна, вважають правозахисники, якщо порівнювати з ерою TOM-Skype, коли вся інформація оброблялася і зберігалася на серверах, розташованих в КНР без дотримання безпеки персональних даних.
Співпраця Skype c групою TOM неодноразово піддавалося критиці правозахисних організацій за використання цензури та шпигунство за користувачами. Дослідження показали, що сервіс TOM-Skype фіксував у листуванні або в розмовах слова, внесені до певного списку, які автоматично ініціювали моніторинг за даними користувача.
Цензура в китайському інтернеті, яка носить назву "Великий китайський файрвол" (проект "Золотий щит"), є причиною того, що багато світові соціальні мережі, такі як Facebook, Twitter і Youtube, не працюють на території КНР. Пошуковик Google оголосив у 2010 р. про скасування цензури і щоб уникнути порушення законів країни, компанія перебазировала свої сервери в Гонконг, де вимоги цензури не діяли. Однак періодично пошукова система та інші інтернет-послуги не працюють на більшій частині Китаю, як, наприклад, під час виборів нових лідерів правлячої партії в Китаї в листопаді 2012 р.
Втім, безпека сервісу Skype і збереження переданих через нього даних викликають сумніви і за межами КНР. З документів, опублікованих екс-співробітником і викривачем Агентства національної безпеки (АНБ) США Едвардом Сноуденом, стало відомо, що комунікаційний сервіс був частиною програми АНБ Prism, яка здійснювала збір і моніторинг даних по всьому світу за допомогою провідних американських інтернет-компаній.