ua en ru

Міжнародне розслідування маніпулювання ставками по міжбанківських кредитах набирає обертів

Міжнародне розслідування маніпулювання ставками по міжбанківських кредитах набирає обертів. Тепер регулятори підозрюють, що підтасовували не тільки LIBOR, але і ставки в Токіо. Інформацію про це "злив" швейцарський UBS в надії отримати імунітет до юридичного переслідування. Причому співробітники банків, можливо, маніпулювали головним світовим індикатором вартості позикових коштів з корисливих цілей, пише РБК daily.

Група регуляторів з усього світу, серед яких Комісія з цінних паперів і бірж США, британське Управління фінансового нагляду, японське Агентство фінансового нагляду та фінансові регулятори Євросоюзу, на чолі з Міністерством юстиції США розслідують ймовірне маніпулювання LIBOR на піку фінансової кризи. Вони вважають, що банки, які надають дані для розрахунку ставки, могли спотворювати інформацію, щоб прикрасити власне фінансове благополуччя. Про розслідування вперше стало відомо в березні 2011 р., коли для дачі показань у суді викликали представників UBS. Згодом розслідування зосередилося також на Bank of America, Citigroup, Barclays і WestLB.

Вважалося, що справа стосується лише LIBOR за доларовими кредитами, однак у вівторок стало відомо, що розслідування зачіпає LIBOR для короткострокових позик в ієнах. З'ясувалося, що регулятори всерйоз зацікавилися також процедурою розрахунку токійського аналога лондонської ставки - TIBOR, що відображає вартість позик в японській валюті. Обидві ставки розраховуються щодня національними банківськими асоціаціями на основі даних про вартості короткострокових кредитів, наданих групою міжнародних банків. LIBOR є орієнтиром для деривативів і боргових інструментів на суму 350 трлн дол.

Про розширення розслідування повідомив UBS у своїй квартальної звітності. Власне, саме він і дав регуляторам інформацію про можливі питаннях до визначення ставок за кредитами в ієнах в обмін на "обмежену поблажливість і обмежений імунітет". Зокрема, регулятори не будуть переслідувати банк на основі інформації, яку він передав їм, до тих пір, поки він співпрацює зі слідством. Однак UBS можуть пред'явити звинувачення за іншими епізодами, обмовилися в банку.

Примітно, що в розслідуванні з'явився новий поворот. Регулятори вважають, що банки не тільки занижували вартість запозичень, але й намагалися заробити, маніпулюючи ставками. За даними Financial Times, слідчі не виключають, що трейдери за допомогою деривативів робили ставки на динаміку LIBOR і TIBOR, а потім вступали в змову з співробітниками казначейств своїх банків, які беруть участь у процесі визначення вартості запозичень, щоб вони спотворювали ці індикатори грошового ринку в потрібний трейдерам бік. Зокрема, особливі підозри у слідства викликає обмін інформацією між трейдерами і казначейством британського Barclays. Як пише газета, адвокати банків нещодавно порадили тим готуватися до рейдів перевіряльників у їхній штаб-квартири.