Методика ОРЦ за формулою "Роттердам+" усунула ручне регулювання ціни, - НКРЕКП
Методика "Роттердам+" дозволила чітко спрогнозувати ціну, зазначив експерт
Методика формування оптової ціни ринкової ціни на е/е, що впровадила формульне ціноутворення на енергетичне вугілля за принципом "Роттердам+" допомогла усунути ручне регулювання. Про це заявив директор департаменту з регулювання відносин у сфері енергетики Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Антон Гудаченко, передає "Енергореформа".
"Методика (формування оптової ринкової ціни ціни на е/е, - ред.) "Роттердам+" дозволила чітко спрогнозувати ціну і повністю усувала будь-ручне регулювання ціни. Тобто вона усувала можливість індивідуального підходу", - пояснив Гудаченко журналістам у кулуарах Українського фінансового форуму, організованому в Одесі інвестгруппою ICU.
За його словами, методика розрахунку "Роттердам+" усувала можливість змінювати рішення про ціну "завтра відмінного від сьогодні або навпаки".
"Методика чітко прогнозована і можна легко перевірити всі вхідні компоненти, використані для розрахунку ціни. Вони всі є у відкритому доступі", - сказав він.
Як повідомлялося, "формула Роттердам+" - методика визначення оптової ринкової ціни електроенергії, яка була затверджена НКРЕКП в 2016 р. в умовах дефіциту енергетичного вугілля в Україні і схвалена Енергоспівтовариством. Фактично мова йде про ринкове ціноутворення, завдяки якому імпортний паритет по вугіллю, що діяв раніше, в Україні де-факто, було закріплено де-юре.
Як орієнтир для визначення ціни на вугілля в Україні була обрана його ціна на товарній біржі в Роттердамі плюс вартість доставки в Україну. Таким чином, ціна вугілля була прив'язана до ринкових котирувань, тоді як раніше вона визначалася в ручному режимі. Аналогічним чином Кабмін встановив імпортний паритет по ціні на газ (т. зв. формула "Дюссельдорф+"), обравши в якості орієнтира ціну газу в німецькому газовому хабі.
Раніше в інтерв'ю "Інтерфаксу" Оксана Кривенко заявила, що якщо б в Україні не застосовувався формульний підхід до ціноутворення на енергетичне вугілля, споживачам довелося б платити за електроенергію значно більше.
Як повідомлялося, дія формули "Роттердам+" буде припинена з липня-2019 у зв'язку з переходом до нового ринку електроенергії. При цьому ціна електроенергії, що відпускається ТЕС та іншими виробниками, буде регулюватися виключно ринковим попитом і пропозицією.
НКРЕКП в кінці квітня 2016 року початку застосування нового порядку формування прогнозної ОРЦ на електроенергію, яка впливає на встановлення тарифів на електроенергію для промислових споживачів. Порядок, зокрема, передбачає визначення ціни вугілля за формулою "вартість в порту Роттердам (API2) плюс вартість доставки в Україну".
НКРЕКП здійснює державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці, теплопостачання, нафтогазовому комплексі, централізованому водопостачанні та водовідведенні, переробки та захоронення побутових відходів, а також забезпечує проведення цінової і тарифної політики в цих сферах.