ua en ru

Медведчук: "У питаннях ГТС в української влади геть відсутня логіка і державне мислення"

Під час зустрічі Віктора Януковича і Володимира Путіна, яка мала відбутися 18-19 грудня 2012 року в Москві, планувалося підписання низки двосторонніх договорів, заяв і протоколів.

Про це повідомив Надзвичайний і повноважний посол Російської Федерації в Україні, спеціальний представник президента РФ з розвитку торговельно-економічних відносин з Україною Михайло Зурабов на міжнародній конференції "Економічні та правові наслідки підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС для її взаємин з країнами Митного союзу" в Ялті (АР Крим).

"Зараз я вже можу розповісти про ту зустріч, яка була запланована, але, на жаль, не відбулася. На ній Віктор Янукович і Володимир Путін мали обговорити і підписати низку двосторонніх договорів, заяв і протоколів. Зокрема, найбільш чутливою темою була ціна на газ для української сторони. Сьогодні я можу озвучити цю ціну: для українських споживачів вона склала б 268,5 долара за тисячу кубометрів, - сказав Зурабов. - Багато хто вважає, що Російська Федерація використовує ціну на газ для тиску на Україну. Відповідально заявляю: це не так! Саме тоді, в кінці 2012 року, наша сторона не ставила ніяких умов, у тому числі і щодо участі України в інтеграційних процесах".

Також посол РФ підкреслив, що тоді йшлося про створення газотранспортного консорціуму: повинні були обговорюватися умови її створення, технічні аспекти, інвестиційні питання.

"Нагадаю, що через Білорусію ми цього року прокачаємо 33 млрд куб. м. Хоча всього пару років тому цей об'єм не перевищував 15-17 млрд куб.м. Скажу нашим українським колегам і всім присутнім, що у нас ще не на повну потужність завантажений і Північний потік. Обсяг прокачування газу складає 55 млрд куб. м на рік. Для порівняння, газотранспортна система України може прокачувати від 60 млрд - це критична цифра, після якої бюджет України починає зазнавати збитків від ГТС. Цього року ми прокачаємо через Україну 68-70 млрд куб. м газу. Причому ми зобов'язалися прокачувати через територію вашої країни обсяг не менше 60 млрд. Виникає питання: чим, якими економічними або політичними вигодами керувалася українська влада, відмовившись від ведення переговорів щодо створення газового консорціуму та підписання Меморандуму про його створенні?" - Поставив питання Михайло Зурабов.

На нього відповів лідер Громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук: "Раз вже ми тут відкриваємо секрети, - перед десятками камер і журналістів, я можу відповісти на ваше запитання. На жаль, 18 грудня меморандум не був підписаний. За 2012 р. Росія прокачала близько 84 млрд куб. м, в 2013-му це буде вже 70 млрд, а в 2014 році - 60. Ми втрачаємо монопольне становище європейського транзитера газу. Німеччина активно забирає ці функції. Скажу більше: німці планують будівництво вже третьої і четвертої нитки Північного потоку. Німеччина активно виступала проти будівництва Південного потоку, але, побачивши чітку і рішучу позицію РФ у цьому питанні, вирішила очолити роботи щодо Південного потоку. З кожним роком Німеччина збільшує кількість прокачування газу по своїх трубах для європейських споживачів. На жаль, Україна приєдналася і до Європейської енергетичної хартії, що може означати прямий доступ її членів до української "труби". Росія таку хартію не підписувала. Я не бачу ніяких ні політичних, ні економічних вигод від такого використання української ГТС. Все це - данина так званому європейському інтеграційному вибором. В української влади в цьому питанні геть відсутня логіка і державне мислення ", - резюмував Віктор Медведчук.