ua en ru

Медведчук запропонував кілька кроків для виходу України з кризи

Замість демократії Україна отримала анархію і охлократію - свавілля натовпу, тиск на законодавчу і виконавчу владу, екстремізм і радикалізацію настроїв. Таку думку озвучив лідер Громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук у своїй статті на сайті Комсомольської правди в Україні.

"Напруження політичних пристрастей, зростання невдоволення і ескалація агресії в Україні - свідчення того, що і влада, і опозиція втратили контроль над ситуацією. Протестні акції, як би нас не переконували їх натхненники, давно перестали бути мирними. Градус конфронтації і протистоянь досяг критичної позначки", - заявляє політик.

Медведчук зазначає, що відповідальність за події лежить і на владі, і на опозиції. Так як влада систематично ігнорувала думку громадян, це спровокувало зростання невдоволення в суспільстві, чим скористалися опозиційні політики. Проте опозиційні лідери швидко заплуталися у своїх вимогах і умовах.

"Але чи допоможе це вийти з кризи? Який сенс у перевиборах недієздатної Верховної Ради, з усіченими донезмоги повноваженнями? Враховуючи електоральні настрої, після виборів розстановка сил в парламенті кардинально не зміниться. Від зміни "диригента" нічого не поміняється ні у Верховній Раді, ні в країні", - розмірковує лідер руху.

Віктор Медведчук стверджує, що в умовах кризи довіри народу до політиків потрібні системні рішення. Такі рішення ОД "Український вибір" розробив півтора роки тому і виніс на відкрите обговорення.

По-перше, "Український вибір" пропонує усунути концентрацію влади в одних руках. Для цього слід повернутися до Конституції 2004 року, яка обмежила владні повноваження президента.
"Український вибір" рекомендує єдино реальний в даний час спосіб ввести в дію норми, закладені в конституційній реформі, - звернутися до КС для перегляду рішення за нововиявленими обставинами, що дозволить уникнути складної процедури внесення змін до Конституції, неодноразового голосування в Раді і звернення до Конституційного Суду.

Друга пропозиція від Громадського руху - це створити механізм народовладдя. За словами Медведчука, стаття 5 Конституції України, яка визначає, що народ є єдиним джерелом влади, так і залишилася декларативною. Необхідно створити правовий механізм, який наповнить її реальним змістом. Народ може і повинен брати участь у прийнятті життєво важливих для держави рішень.

"Вихід простий - прийняти Закон "Про всеукраїнський та місцевий референдуми за народною ініціативою" та проект змін до Конституції України в частині проведення референдумів. Прийняття Закону "Про всеукраїнський та місцевий референдуми за народною ініціативою" означає встановлення в країні інституту прямої демократії, що забезпечить право народу на безпосереднє управління країною.", - додає політик.

І третя пропозиція від "Українського вибору" полягає в переході до моделі федеративного устрою держави.

" Диктат центру і позбавлення самостійності регіонів привели до розколу України. Полікультурна і багатонаціональна держава не може жити за єдиними, штучно створеними для всіх регіонів шаблонами. Територіальним громадам має бути надано право самостійно вирішувати, якою мовою спілкуватися, які пам'ятники ставити, яких героїв шанувати", - заявляє Віктор Медведчук.

За його словами, федеративний устрій надасть регіонам самостійність і забезпечить фінансову незалежність від Києва.

Сформована система - все віддати центру, а потім чекати, які крихти з панського столу повернуться на місця, - на корені губить місцеве самоврядування. Тільки формування бюджету за принципом "знизу вгору" дозволить відійти від цієї порочної практики.

"Сьогодні, через 23 роки після проголошення незалежності України, слід визнати: унітарна модель держави, яка не враховує культурні, мовні та конфесійні особливості, виявилася нежиттєздатною. Події останніх днів - яскраве тому підтвердження. Пік громадянських протистоянь припав якраз на День соборності України - що дуже знаково і символічно. Розкол України - доконаний факт . Зараз важливо не допустити розпаду країни. На жаль, передумови для цього вже намітилися. Внутрішні протиріччя, що розривають Україну на частини, роблять її слабкою, вразливою і незахищеною. Як від внутрішньої, так і від зовнішньої агресії. Ми встали на дуже слизький шлях, який веде до втрати і територіальної цілісності, і державного суверенітету", - резюмує лідер руху.