Президент Білорусії Олександр Лукашенко встановив нульову ставку вивізного мита на калійні добрива, щоб підтримати ключове підприємство країни "Білоруськалій" після краху картелю з російським "Уралкалієм".
Президент Білорусії Олександр Лукашенко встановив нульову ставку вивізного мита на калійні добрива, щоб підтримати ключове підприємство країни "Білоруськалій" після краху картелю з російським "Уралкалієм".
Прес-служба Лукашенка повідомила, що нульове експортне мито вводиться з 1 вересня і буде діяти до кінця року. З кінця 2012 року в Білорусії мито на експорт добрив, які "Білоруськалій" раніше продавав через спільного з "Уралкалія" трейдера, становила 75 і 85 євро за тонну в залежності від країни, в яку здійснювався експорт, повідомляє Reuters.
"Для забезпечення стабільної роботи ВАТ "Білоруськалій" передбачено встановлення з 1 вересня 2013 року до 31 грудня 2013 року нульової ставки вивізного мита на калійні добрива", - йдеться в повідомленні.
Обнулення мита дозволить компанії, чия сварка з "Уралкалієм" вилилася в дипломатичне протистояння Москви і Мінська, знизити витрати на виробництво і підвищити маржу, вважає аналітик Raiffeisenbank Костянтин Юмін.
В кінці липня Уралкалий обрушив ринки, відмовившись від продажу своєї продукції через спільну з "Білоруськалієм" Білоруську калійну компанію (БКК), пообіцявши наситити ринок своєю продукцією і передбачив швидке падіння цін на хлоркалій на чверть. За оцінками економістів, в залежності від масштабу цього падіння Білорусія, економіку якої все ще лихоманить після кризи 2011 року, може недорахуватися від 1,0 до 1,5 млрд дол.
"Після скасування мита збільшується маржа, більше грошей залишається компанії. Ці гроші їм зараз потрібні для обслуговування кредитів, в цьому плані держава не буде виймати гроші з компанії на рівні продажів кінцевого продукту", - вважає Юмін з Raiffeisenbank.
Розлучення "Уралкалія" з "Білоруськалійєм" вилився в дипломатичну суперечку між Москвою і Мінськом після того, як білоруські слідчі заарештували в Мінську гендиректора російської компанії Владислава Баумгертнера, звинувативши його в економічних порушеннях, і завели кримінальну справу на мільярдера Сулеймана Керімова, найбільшого співвласника "Уралкалія". Після відходу "Уралкалія" у "Білоруськалія" виникли проблеми зі збутом, і в кінці серпня він зупинив половину свого виробництва.
Лукашенко, який взявся налагоджувати умови роботи ключового для білоруського бюджету підприємства, вирішив не змінювати звичні назви - втративши російського партнера, Білоруська калійна компанія продовжить бути трейдером "Білоруськалію". Прес-служба білоруського президента повідомила, що БКК знову отримала виняткове право на продаж продукції виробника.
Щоб зберегти за собою бренд, Лукашенко в четвер розпорядився зареєструвати ВАТ БКК, сподіваючись, що це допоможе "Білоруськалію" знайти нові контракти.
Росія, яка заступилася за арештованого главу "Уралкалія", який другий тиждень перебуває під вартою в Мінську, відповіла на вердикт слідчих органів Білорусії економічними заходами. Москва засумнівалася в якості експортованих Білорусією в РФ продуктів і заявила, що на чверть знизить з вересня дешевої російської нафти на білоруські НПЗ.