У Литві стався скандал через транзит калію з Білорусі. Два литовських міністри вже подали у відставку.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на LRT і Delfi.
У серпні США, Канада і Британія ввели санкції проти білоруських компаній, які набрали чинності 8 грудня. Однак попри це "Литовська залізниця" (Lietuvos gelezinkeliai) і Клайпедський порт, що беруть участь в експортних поставках добрив, вживали дії для збереження білоруського транзиту.
Як відомо, Литовське держпідприємство підписало договір про перевезення вантажу з білоруськими виробниками добрив до кінця 2023 року. У компанії заявили, що не планують і не будуть припиняти транзит білоруських калійних добрив попри санкції, проте сам контракт може бути розірваний у разі прийняття політичних рішень.
Вантажі "Білоруськалія" проходитимуть через Литву до січня. При цьому підприємство вантажних перевезень LTG Cargo в грудні має перевезти близько 1 млн тонн добрив. За договором з "Литовською залізницею" Білорусь вже заздалегідь розрахувалася за провезення цих вантажів.
Міністр транспорту і комунікацій Маріус Скуодіс подав у відставку після того, як "Литовська залізниця" заявила, що продовжить перевезення вантажів "Білоруськалія" всупереч санкціям США.
"У четвер я повідомив прем'єр-міністру про свій намір піти, тому що для мене важлива довіра прем'єр-міністра і президента. Якщо хоча б одного з них не вистачає, я піду. Це моя особиста відповідальність, що ми дійшли до такої ситуації, я не буду показувати пальцем на інших", - заявив міністр
Також заяву про відставку підписав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
"Враховуючи ситуацію, пов'язану з продовженням відправки білоруських вантажів через Литву після санкцій, введених США, і розуміючи репутаційні проблеми, які це створює для очолюваного вами уряду Литви, прошу вас прийняти заяву про відставку і якомога швидше звільнити мене з посади міністра закордонних справ", - написав Ландсбергіс в листі прем'єр-міністру Литви.