Литва к 2015 г. может преодолеть энергетическую зависимость от России. Об этом заявил литовский политик, депутат Европарламента Витаутас Ландсбергис.
Литва к 2015 г. может преодолеть энергетическую зависимость от России. Об этом заявил литовский политик, депутат Европарламента Витаутас Ландсбергис, передает радио "Свобода".
"Это реально. Хотя будут препятствия, будут попытки и саботажа и проигрыша во времени. Ибо мы знаем, что Россия старается, чтобы Литва этого процесса не завершила: и в вопросе строительства терминала для сжиженного газа, и в вопросе хозяйствования "Газпрома" над распределительными сетями (чего, кстати, согласно европейскому законодательству уже не должно быть)", - отметил Ландсбергис.
Главную проблему он видит в том, что Россия использует энергетику как "оружие политического влияния".
Нагадаємо, що в березні 2012 р. "Газпром" звернувся в міжнародний арбітраж UNCITRAL з позовом до уряду Литви з метою захисту своїх інвестицій в Литовській Республіці.
Раніше литовський уряд прийняло рішення з розділення власності литовської ГТС до 2014 р. і обговорювало з "Газпромом" шляху проведення в життя цього рішення.
Приймаючи рішення з розділення власності, уряд Литви керувалося положеннями "Третього енергопакету" ЄС, які передбачають поділ магістральних і розподільних газових мереж.
У наприкінці червня 2011 р. парламент Литви затвердив закон, який відповідно до правил ЄС передбачає поділ підприємства Lietuvos Dujos ("Литовський газ"), одним з акціонерів якого є Газпром, після чого транспортна компанія відійде під контроль уряду.
Раніше, 25 березня 2011 р., Литва в особі Міністерства енергетики звернулася до суду Вільнюса з позовом про розслідування діяльності Lietuvos Dujos, а також про виключення зі складу органів її управління генерального директора Віктораса Валентукявічуса та членів правління від Газпрому Валерія Голубєва і Кирила Селезньова. Приводом до судового розгляду послужила відмова Газпрому знизити ціну на газ для Литви.
Газпром 13 червня 2011 звернувся до Стокгольмського арбітражу з проханням накласти заборону на продовження розгляду в суді Вільнюса, оскільки акціонерним договором Lietuvos Dujos передбачено, що будь-які спори його акціонерів повинні розглядатися в Арбітражному інституті при Торговій палаті Стокгольма. Однак 24 червня 2011 Арбітражний суд Стокгольма відмовився заблокувати судовий розгляд Газпрому і уряду Литви у справі Lietuvos Dujos в суді Вільнюса.
У серпні 2011 р. Газпром звернувся до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма з проханням визнати порушенням договору акціонерів Lietuvos Dujos дії Міністерства енергетики Литви, який ініціював розгляд в суді Вільнюса проти Lietuvos Dujos та її вищого керівництва. Концерн зажадав відшкодування збитків, завданих таким порушенням.