Лідери провідних країн єврозони проведуть переговори сьогодні, 5 серпня 2011 р., після того як стало зрозуміло, що європейська боргова криза виходить з-під контролю, а відновлення в США застопорилося. Президент Франції Ніколя Саркозі та обговорить ситуацію на фінансових ринках з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і прем'єр-міністром Іспанії Хосе Луїсом Сапатеро, говориться в заяві кабінету Саркозі, передає Reuters.
Страх повторної рецесії в США і посилення боргових проблем в Європі підстьобують панічний розпродаж на ринках. У четвер Wall-street постраждала від сильного спаду за два роки.
Сьогодні розпродаж поширилася на Азію, де ринки втратили до 5 відсотків.
Японія і Швейцарія намагаються обмежити стрімке зростання своїх валют, які є притулком для інвесторів в період кризи. Оскільки золото з початку світової фінансової кризи вдвічі зросла в ціні, багато інвесторів не готові використовувати дорогоцінний метал як "тиху гавань".
Інвестори почали скорочувати позиції після того, як Європейський центробанк не зміг включити Італію та Іспанію в новий раунд викупу активів, навіть незважаючи на те, що прибутковість їхніх облігацій перевищила 6% - максимальний рівень з моменту появи євро.
Інвестори бояться, що Італія та Іспанія, третя і четверта найбільші економіки єврозони, стануть наступними жертвами кризи.
Саркозі сказав, що Франція, Німеччина та Іспанія обговорювали ці питання з Тріше. Представники ФРС, Мінфіну США і Білого дому відмовилися відповісти, чи були у них переговори з європейськими чи азіатськими владою.
Інвестори сподівалися, що ЄЦБ включить іспанські та італійські борги в відновлену програму викупу облігацій, але банк обмежився купівлею ірландських і португальських паперів.
Аналітики говорять, що ЄЦБ повинен почати покупку італійських та іспанських облігацій, щоб запобігти поширенню кризи і заспокоїти інвесторів.
У довгостроковій перспективі необхідно щось на зразок наднаціонального фінансового органу, за допомогою якого можна було б переносити деяку частину боргового тягаря з проблемних країн на регіон в цілому. В даний час такий варіант, судячи з усього, політично неприйнятний для Німеччини і Франції.
Аналітики хочуть дізнатися, чи готові європейські лідери розширити екстрений фонд фінансової стабільності до суми, яка зможе заспокоїти паніку на ринках. За їхніми словами, розмір фонду, зараз становить 440 млрд євро, необхідно збільшити вдвічі чи втричі, щоб покрити потреби таких великих економік, як Італія та Іспанія.