Лібералізація експорту електроенергії сприяє появі на ринку європейських трейдингових компаній, - експерт
Завдяки прийнятому законопроекту "Про засади функціонування ринку електроенергії" покращиться тарифна ситуація в енергокомпаній, а значить, вони отримають мотивацію і ресурс для інвестицій у модернізацію, вважає Олександр Харченко, генеральний директор Центру енергетичних досліджень.
Нагадаємо, 24 жовтня 2013 року парламент прийняв законопроект "Про засади функціонування ринку електричної енергії України". Основна мета схваленого законопроекту - лібералізація і створення конкурентного середовища на ринку електроенергії.
"Я бачу в прийнятті цього законопроекту в основному позитивні сторони. Україна перейде від регульованого ринку до ринкових відносин, з боротьбою за клієнта, сервісом, великою кількістю учасників. Крім того, це дасть те, чого сьогодні немає - стимул компаніям інвестувати в модернізацію і підвищення ефективності", - повідомив експерт.
За словами Харченка, прийняті НКРЕ 7 листопада зміни в порядок проведення експортних аукціонів свідчить про виконання міжнародних зобов'язань України в галузі енергетики. Експерт зазначив, що в Україні незабаром можуть з'явитися підрозділи європейських трейдингових компаній. Їх метою стане покупка української електроенергії зараз, щоб хеджувати ризики зміни ціни на своїх ринках у майбутньому.
"Ще чекає велика робота з подальшої лібералізації ситуації - але прийняті зміни вже зараз відкривають двері для конкуренції на ринку експорту електроенергії. Питання тільки в наявності бажаючих брати участь в цій грі - їх поки що не так багато. Рентабельність цього виду бізнесу коливається навколо нульового рівня. Піти на такий ризик в Україні зараз можуть не багато, а лише гравці, які вже знайомі з механізмами роботи європейських ринків електроенергії", - вважає Харченко.
Нагадаємо, що право експортувати електроенергію з України ділиться на річних і місячних аукціонах "Укренерго". З-за низької вартості електроенергії в Європі участь в торгах приймає тільки енергохолдинг ДТЕК, інші учасники ринку не виявляють інтересу до місячних аукціонів. Постачання електроенергії дозволяє енергохолдингу забезпечити збут вугільної продукції та додатково завантажити ТЕС.