Лавринович: Норми нового КПК щодо затримання та арешту поширюватимуться й на осіб, що перебували під слідством до змін в законі
Після ухвалення нової редакції Кримінально-процесуального кодексу (КПК), норми, які будуть пом'якшувати або скасовувати відповідальність особи, як і норми, що регулюють питання затримання, арешту та вжиття інших заходів, будуть розповсюджуватиметься й на осіб, щодо яких відповідні рішення були ухвалені до набуття чинності нової редакції Кодексу. Про це повідомив міністр юстиції України Олександр Лавринович 20 вересня у ході зустрічі зі співдоповідачами Комітету Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) з питань дотримання обов'язків та зобов'язань державами-учасницями РЄ (Моніторинговий комітет) Марієттою де Пурне-Лундін та Маіліс Репс. Як відомо, візит співдоповідачів ПАРЄ відбувається з метою збору інформації для підготовки чергової доповіді щодо виконання Україною обов'язків та зобов'язань перед РЄ, повідомляє прес-служба Мін'юсту.
У ході зустрічі представники Ради Європи порушили питання перспектив реформування кримінальної юстиції в Україні. Зокрема, обговорювалися окремі положення та терміни прийняття нового КПК та можливості застосування його норм до осіб, що були затримані або знаходилися під слідством до його ухвалення.
Відповідаючи на запитання, міністр юстиції України пояснив співдоповідачам ПАРЄ, що Конституцією держави прямо визначено можливість зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, якщо вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому, Лавринович роз'яснив, що новий КПК, відповідно зобов'язань, взятих нашою державою перед Радою Європи, докорінно змінить усю систему кримінального процесу в Україні. Зокрема, зміниться процедура досудового розслідування, буде посилено судовий контроль та скорочено строки досудового розслідування.
Реформа кримінальної юстиції включатиме також реформування системи прокуратури та адвокатури в Україні. Відповідні закони будуть прийняті після ухвалення нового КПК.
Лавринович наголосив, що в Україні немає жодних конституційних обмежень для реформ кримінального процесу.
При цьому, міністр юстиції нагадав , що робота над проектом кодексу була завершена 2 місяці тому. Наразі проект перебуває на експертизі в Раді Європи й Україна очікує на її результати.