Перший заступник Генерального прокурора України Ренат Кузьмін звернувся до Президента США Бараку Обамі з проханням надати сприяння в допиті свідків у справі про вбивство Євгена Щербаня. Про це повідомляє прес-служба Генеральної прокуратури України.
"У цьому листі я хочу привернути Вашу увагу до гострої проблеми, яка ускладнює відносини між Україною і США. Суть проблеми полягає в тому, що група американських лобістів тривалий час перешкоджає проведенню допитів свідків у справі про вбивство члена українського парламенту Євгена Щербаня. Мова йде про Павлові Лазаренку, Петрові Кириченко і Миколу Мельниченка, які в даний час проживають в США і публічно заявили про свою згоду дати свідчення у справі. Генеральна прокуратура України близько тридцяти разів зверталася до Департаменту юстиції США з проханням посприяти в організації допитів згаданих свідків. Незважаючи на це , сьогодні Департамент юстиції США ігнорує звернення української сторони про проведення допитів", - говоритися в листі.
Більш того, Кузьмін попросив Обаму переглянути резолюцію щодо України: "Шановний пане Президенте, я прошу вашої допомоги у встановленні істини. Прошу Вашого сприяння в отриманні показань від свідків у справі про вбивство Євгена Щербаня Павла Лазаренка і Петра Кириченка, які знаходяться в США. Прошу Вас дати об'єктивну оцінку діям американських чиновників, причетних до організації провокацій щодо мене. Прошу Вас, використовуючи можливості Вашого відомства, запропонувати Сенату переглянути нещодавню резолюцію № 466 для ухвалення зваженого рішення щодо України, яке б грунтувалося на реальних фактах ", - написав Кузьмін.
Звернутися до Обами за словами Кузьміна, його змусила небезпечна ситуація: "Департаментом юстиції США з ініціативи деяких американських і українських політиків розроблений ретельний план по протидії та знищення справи про вбивство Євгена Щербаня. Одним із завдань цього плану є перешкоджання Генеральній прокуратурі України у висуненні звинувачення Юлії Тимошенко і Павлу Лазаренку в рамках цієї справи. Про це плані слідчим Генеральної прокуратури України повідомив колишній співробітник охорони президента Леоніда Кучми Микола Мельниченко, який нещодавно повернувся в Україну зі США. Одним з елементів цього плану є дискредитація не лише слідчої групи Генеральної прокуратури України, але і мене як її керівника. Ініціатори плану припускали спровокувати мій арешт на території США за спеціально сфабрикованими звинуваченнями. Микола Мельниченко повинен був стати учасником цієї міжнародної провокації. Метою мого арешту повинна стати моя дискредитація в очах американських властей і, як результат, підтвердження незаконності моїх дій в США. Мені повинні інкримінувати, що на території США я б примушував свідка Миколу Мельниченка до дачі свідчень у справі про вбивство слідчим Генеральної прокуратури України. Отже, ініціатори плану мали намір змусити українську владу припинити розслідування не тільки справи про вбивство Євгена Щербаня, але й інших злочинів, у яких обвинувачується Юлія Тимошенко", - пояснив своє прохання Кузьмін.
За словами Кузьміна, Мельниченко заздалегідь попередив його про "підготовку провокації": "Під час допиту в Україні Микола Мельниченко назвав імена та прізвища всіх громадян України і США, причетних до цього незаконного плану. За його словами, це були представники лобістської фірми" Вільо Рейн "Джо Вільямсон і Ральф Чача, яких найняв чоловік Тимошенко, Олександр, для створення її позитивного іміджу в США і дискредитації українських слідчих. Також серед згаданих осіб був колишній сенатор Джим Слеттері, який лобіює інтереси Тимошенко в Конгресі і Державному департаменті США, використовуючи особисті стосунки з керівником Державного департаменту, - пані Гілларі Клінтон. Це був і адвокат Стівен Буннеля, який працював помічником чинного заступника Генерального прокурора США.
В кінці вересня цього року я звернувся з відкритим листом до Конгресу, а також до віце-президенту США Джозефу Байдену. Генеральний прокурор України Віктор Пшонка передав лист Послу США в Україні Джону Теффту. У відкритому листі я виклав свою позицію і запропонував організувати мій виступ перед конгресменами та представниками американських засобів масової інформації з доповіддю у справі про вбивство депутата Євгена Щербаня. Відповіді на листи я не отримав, але 19 жовтня 2012 пан Теффт повідомив мені про анулювання моєї багаторазової п'ятирічної візи в США без пояснення причин.
На мою думку, ці дії порушують норми міжнародного співробітництва між нашими державами й підривають авторитет США. Чиновники з Департаменту юстиції та Державного департаменту США, незважаючи на міжнародно-правові норми, фактично незаконно використовують своє службове становище. Вони вводять в оману Президента США, Конгрес і американський народ щодо вбивства Євгена Щербаня та фактичної ролі Юлії Тимошенко у різних злочинах.
Україна покладає великі надії на встановлення істини по справі про вбивство Євгена Щербаня і притягнення до кримінальної відповідальності замовників цього тяжкого злочину ", - сказав Кузьмін
Читайте також: Павло Лазаренко виходить на волю з в'язниці в США.