Гривня зміцнилася до долара нетипово сильно як для осені. Імпортери, взявши паузу із закупівлями дорогого газу, не чинять тиску на валютний ринок. Тоді як аграрії та металурги забезпечують приплив валюти з надлишком, який активно викуповує Нацбанк для поповнення резервів. Детальніше про те, що відбувається на валютному ринку і яким може бути курс долара до кінця жовтня – нижче у матеріалі РБК-Україна.
Курс гривні до долара зміцнився до кращих своїх показників за більш ніж півтора року. Котирування міжбанку останній тиждень знаходяться поблизу 26,35 гривень/долар. Курс у роздробі у покупці вже досяг позначки у 26,20 гривень/долар. І, ймовірно, це не межа.
Сильнішою, ніж зараз, гривня була ще до початку пандемії та запровадження карантину. І хоча раніше аналітики допускали сезонне осіннє ослаблення гривні під тиском імпортерів, поки ще зберігається тренд на зміцнення української валюти, який почався на початку року.
Зміцнення курсу гривні в останні тижні виглядає досить аномальним, попри очевидні тенденції щодо збільшення вартості енергетичного імпорту в країну. У теорії, як зазначив директор аналітичного департаменту ІК Eavex Capital Дмитро Чурін, це має негативно впливати на торговий баланс і чинити тиск на курс національної валюти.
Не менш цікаво і те, що курс долара продовжує зростати до решти світових валют. Через зростання прибутковості держоблігацій США посилюються оптимістичні настрої глобальних інвесторів по американській валюті, говорить аналітик.
"Для 10-річних облігацій США дохідність зросла з 1,30% до 1,61%. Зростання дохідності держоблігацій США супроводжується розширенням спреду до держоблігацій інших розвинених країн, включаючи Німеччину. Все це виглядає досить логічним, враховуючи досить жорстку монетарну позицію Федеральної системи США і м'яку монетарну позицію Європейського центробанку. За останній місяць курс євро до долара знизився приблизно на 2%", – роз'яснив експерт Eavex Capital.
Враховуючи це, курс долара до гривні, на думку Дмитра Чуріна, має бути на кілька відсотків вище.
Тоді чому ж гривня тримає позиції? Пропозиція валюти зараз значно перевищує попит. І тільки стараннями Нацбанку курс не "просів" ще нижче, регулятор зараз став основним покупцем валюти, говорить директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін. Нерезиденти активізувалися з купівлею валюти за гривню, отриману від погашення ОВДП. Але це поки не вплинуло на курсову динаміку, вважає Кабін.
Зміцнення гривні триває за рахунок виручки аграріїв, металургів, а також пропозицій від IT-сфери у першій половині місяця, уточнив головний дилер департаменту казначейства і фінансових ринків ОТП Банку Антон Курінний. Зараз ринку не вистачає попиту, щоб підрости, а впасти поки не дає регулятор, підтверджує він.
"Імпорт здає позиції, і підхід регулятора до викупу валюти у ЗВР змінився у порівнянні з літнім періодом, чим дав можливість зміцнюватися курсу трохи швидше. Але вже у середині жовтня регулятор дав зрозуміти, що почне стримувати сильне зміцнення своїми інтервенціями на ринок, скуповуючи надлишок. За перший тиждень жовтня НБУ купив понад 225 млн доларів", – розповів Курінний.
Нацбанк, мабуть, буде тільки нарощувати покупку, щоб не дати курсу гривні зміцнитися нижче 26 гривень/долар у короткостроковій перспективі, прогнозує трейдер групи ICU Віталій Сивач.
Якщо говорити про сезонні фактори, то, за словами Антона Курінного, далеко не завжди у жовтні спостерігається зростання курса долара. "Зазвичай тільки початок осені дає імпульс, тобто початок вересня, після слідує досить довга і нудна картина. Гривня трохи зміцнюється і залишається в одному вузькому діапазоні (флет), якщо не трапляється форс-мажорів і т.д.", – уточнив головний дилер ОТП Банку.
Фактор, який може сильно вплинути на курс гривні до долара – це закупівля газу. Якщо, звичайно, в уряді зважаться на угоди за високими ринковими цінами.
"Високі ціни на газ та інші енергоносії у світі призвели до різкого зниження їх покупки імпортерами, відповідно, попит на валюту з їх боку різко зменшився. Тому найближчим часом ми не очікуємо різких змін курсу, як це традиційно було у минулі роки", – пояснив Ярослав Кабін з Ідея Банку.
І хоча популярна думка, що внутрішній попит на газ буде закритий власним видобутком і запасами, поки не впаде ціна на світових ринках, все ж не варто повністю виключати вплив цього фактора на валютний ринок вже у кінці жовтня – листопаді.
"Поки історичні максимуми по газових котируваннях не вплинули на валютний ринок в Україні, якщо не навпаки – дали можливість зміцнитися гривні. Є думка, що газотрейдери продавали газ на світових ринках частинами, заводячи валютну виручку й від цих продажів", – пояснив Антон Курінний.
Без газового фактора не варто чекати сильного зростання курсу долара, вважає експерт ОТП Банку. На його думку, прийдешні довгі вихідні, податкові платежі та аукціони Мінфіну з розміщення ОВДП, які можуть залучити нерезидентів ближче до великого погашення у кінці місяця, дозволять курсу залишатися у вузькому діапазоні 26,30-26,60 гривень/долар.
"Також спостерігаємо за інтенсивністю покупок від регулятора. Поки що залишається відчуття, що гривня вже побувала на мінімумах року – 26,30 гривень/долар", – вважає Курінний.
В Ідея Банку прогнозують, що у найближчі один-два тижні курс буде перебувати у діапазоні 26-26,50 гривень/долар. В Eavex Capital вказують, що до кінця жовтня курс гривні до долара може з легкістю піти до рівня 27,2 гривень/долар.
Віталій Сивач з ICU вважає, що до кінця жовтня курс не має піднятися вище 27 гривень/долар. "Експортна виручка від аграріїв продовжує заходити в країну, так само як і виручка від залізної руди. Це буде стримувати ослаблення гривні. Але у середньостроковій перспективі гривня може слабшати з кількох причин. У січні запаси газу, швидше за все, доведеться поповнювати, і якщо ціна на газ залишиться високою, то це позначиться на курсі гривні", – пояснив він
Ще один момент, на який звернув увагу експерт – це необхідність для аграріїв поповнювати запаси добрив і палива на новий сезон. Тоді як ціни на обидва товари знаходяться на високому рівні.
"Якась нервозність вже відчувається на ринку. Наприклад, портфель нерезидентів в ОВДП припинив зростання, а протягом вересня почав, навпаки, знижуватися. Дохідність на гривневих 3-місячних безпоставочних форвардах (UAH NDF) зросла з 6% до 9,5% протягом місяця. Обидва фактори сигналізують, що нерезиденти не вірять в курс долара на рівні 26,30 і очікують ослаблення гривні", – зазначив Сивач.
Трейдер ICU пояснив, що деякі учасники ринку NDF чекають лютого, сподіваючись, що гривня ослабне до 28,80 гривень/долар. "Це буде хороша можливість продати валюту терміном шість місяців, якщо можна буде отримати дохідність у межах 10-12%", – пояснив він.
На думку експерта, з урахуванням фундаментальних дисбалансів, що накопичуються, не виключено, що до середини лютого курс української валюти може ослабнути до рівня 29 гривень/долар.