Кулеба і Лавров завершили переговори: перші подробиці
Зустріч міністрів закордонних справ України та РФ Дмитра Кулеби та Сергія Лаврова у рамках тристороннього саміту за участі голови МЗС Туреччини Мевлюта Чавушоглу завершена. Стали відомі перші подробиці.
Що відомо на цю мить за підсумками переговорів - в матеріалі РБК-Україна.
Перші подробиці
Заяви України
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розпочав брифінг за підсумками зустрічі.
Основні заяви
- Переговори тривати майже півтори години;
-
Я приїхав на зустріч із двома завданнями - організувати гуманітарний коридор та домовитися про 24-годинне перемир'я для вирішення гуманітарних питань.
-
Прогресу з перемир'я немає. Ми порушили питання 24-годинного перемир'я, щоб вирішити найгостріші гуманітарні питання, але не досягли прогресу в цьому, оскільки, як виглядає, в РФ інші люди приймають рішення з цього приводу.
-
Погодилися продовжувати діалог для вирішення гуманіатрних питань, я готовий до нових переговорів у такому форматі, якщо перспективи досягнуть суттєвого прогресу та пошуку рішень.
-
Коли два глави МЗС проводять зустріч, вони за умовчанням мають мандат вирішувати питання миру, безпеки, мандат, наданий ним їхніми лідерами та парламентами. І я готовий продовжувати це, з метою припинення війни в Україні, припинення страждань українських громадян та звільнення українських територій від російських окупантів.
-
Ми не можемо зупинити війну, якщо країна-агресор не хоче цього робити. Сьогодні я почув, що припинення вогню можливе, якщо Україна виконає умови Путіна. Однак Україна не здається. Ми шукатимемо дипломатичні рішення, а поки цього не досягнуто, будемо захищати людей від російської агресії.
-
Лавров порушив тему ядерної безпеки. Я відповів, що до приходу військ РФ з українськими АЕС все було в порядку. Те, що вони кажуть, що в Україні нібито розробляють ядерну зброю - брехня. Найкраще, що Росія може зараз зробити - вивести своїх військових з українських АЕС. Тоді все буде нормально.
-
Сподіваюсь, що такий формат переговорів матиме продовження. Я готовий до нього. Все що нам потрібно це розмова серйозна предметна, коли РФ буде готова до такої розмови, я теж буду готовий її продовжити.
-
Про гарантії безпеки для України: потрібна система, як в НАТО.
Заяви Росії
Глава МЗС Росії Сергій Лавров також розпочав пресбрифінг за підсумками переговорів.
Основні заяви:
- Переговори з Україною в Білорусії безальтернативні, і виходимо з того, що нинішній контакт не знецінюватиме їх;
- На інші країни ми нападати не плануємо, ми й "на Україну не нападали".
- Ми не хочемо мілітаризації України, не хочемо збереження тенденції до побудови в Україні "неонацистської держави".
- Хочемо, щоб Україна була нейтральною, ми готові обговорювати гарантії безпеки України разом із гарантіями безпеки європейських країн та Росії.
- Лавров - Кулебі: Росія завжди готова до переговорів на найвищому рівні, якщо "вони матимуть додану вартість".
- Сподіваюсь, що в майбутньому виникне необхідність зустрічі Путіна та Зеленського, але поки що потрібно провести підготовчу роботу.
Путін не відмовляється від зустрічі із Зеленським, колись вона може відбутися. -
Росія не нападала на Україну;
-
Про сьогоднішню зустріч з Кулебою: ніхто не збирався домовлятися про припинення вогню.
-
Країна зробить усе, щоб її економіка не залежала від Заходу. Щоб "ніякий дядько Сем" не міг приймати рішення.
-
Я не вірю і не хочу вірити в те, що може початися ядерна війна.
Кулеба провів зустріч із главою МЗС Туреччини
Перед початком переговорів із главою МЗС РФ Сергієм Лавровим, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з турецьким колегою Мевлютом Чавушоглу.
Вперше країни провели переговори на рівні МЗС
Варто зазначити, що сьогодні в турецькій Антальї країни вперше провели переговори через війну РФ проти України на рівні глав МЗС.
До цього ж сторони провели три раунди переговорів на рівні делегацій.
При цьому, як заявляв радник Офісу президента Михайло Подоляк, ані перший, ані другий раунди українсько-російських переговорів не принесли очікуваних результатів. Під час третього ж, за його словами були "невеликі позитивні зрушення щодо покращення логістики гуманітарних коридорів".
Туреччина - приймаюча сторона
Раніше міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу, запропонував провести зустріч глав МЗС України та Росії на полях дипломатичного форуму в Анталії. Він висловив сподівання, що допоможе налагодити контакт між країнами.
Що вимагає Україна
Як напередодні розповіли в МЗС, вимоги української сторони наступні:
- негайне припинення вогню,
- покращення гуманітарної ситуації у Маріуполі, Харкові, Сумах, Волновасі та інших українських містах,
- виведення російських військ з території України.
При цьому Кулеба зазначав що особливих очікувань від переговорів не очікує, але українська сторона буде "витискати по максимуму".
Війна в Україні
24 лютого вранці президент РФ Володимир Путін оголосив про так звану "спецоперацію" на території України. Таким чином, він фактично оголосив війну Україні і разом з тим російські війська почали обстрілювати українські міста і військові об'єкти.
Президент України Володимир Зеленський відразу ввів воєнний стан на території країни, а місцева влада в містах - комендантську годину.
Зазначимо, війна Росії проти України триває 15 день. Всі подробиці російської агресії, ситуація в містах і міжнародна реакція - у текстовому онлайні РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.