Саміт Кримська платформа стартував у Києві. До участі у заході долучилися представники понад 40 країн, відкрив захід президент України Володимир Зеленський.
Детальніше про хід заходу та основні заяви учасників - у матеріалі РБК-Україна нижче.
"Я щиро вітаю всі 46 делегацій учасників першого саміту Кримська платформа. Я був би щасливий бачити вас в України не тільки через такий привід. Сім років у моєї держави Росія анексувала півострів Крим, його площа більша ніж деякі країни світи. Нашу територію анексувала одна із держав Радбезу ООН", - звернувся Зеленський до учасників саміту.
"Від початку окупації Москва втричі збільшила свою військову присутність на півострові...Крим перетворився на територію, де грубо і системно порушуються права та свободи людини..Окупація Криму ставить під сумнів ефективність всієї міжнародної системи безпеки. Без відновлення довіри до неї жодна держава не може бути впевнена, що не стане наступною жертвою окупації території", - наголосив глава держави.
Зеленський зазначив, що тимчасова окупація Криму Росією триває вже 2741 день.
"Надто багато часу втрачено, на жаль. Ми більше не повинні втрачати жодного дня. Україна починає писати нову главу в історії українського Криму - це глава про деокупацію, адже деокупація це моя кінцева мета. Ми не проводимо цей саміт заради чергового саміту, Питання Криму не повинно зникнути з міжнародного порядку денного ще на 7 років", - додав він.
"Окупація почалася в Москві, деокупацію ми розпочнемо в Києві", - зазначив Зеленський, висловивши сподівання, що 23 серпня 2021 року стане початком деокупації півострову.
"РФ відділила материкову частину України від Криму колючим дротом та блокпостами, але вона ніколи не розділить людей, які живуть тут і там, тому що це єдиний народ. Я закликаю об'єднатися довкола зусиль, які робить Україна...Перемагати будь-які виклики ми можемо лише разом", - сказав спікер українського парламенту Дмитро Разумков у ході відкриття саміту.
Глава українського уряду Денис Шмигаль у ході відкриття саміту зазначив, що Україна зазнала величезних втрат від окупації Криму, за оцінками експертів мова йде про близько 100 млрд доларів.
"Одна з глобальних проблем - Крим знаходиться на грані екологічної катастрофи. Домівка мільйонів українців перетворюється на військову базу та режимний об'єкт. Крим є українським і ми ніколи не визнаємо Крим втраченою територією", - наголосив він.
"Поляки вас розуміють, вашу ситуацію, почуття, ви можете розраховувати на нашу підтримку. Ми не визнаємо нелегальної окупації Криму Росією. Сьогоднішня зустріч є для нас можливістю сказати чітко - питання Криму не є для нас байдужим", - зазначив президент Польщі Андрей Дуда.
Голова Європейської ради Шарль Мішель у своєму виступі зазначив, що ЄС не визнає анексію Криму Росією і далі виступатиме проти порушення міжнародного права.
"Позиція щодо Криму повинна залишатися на високому рівні. Необхідно зберігати світовий порядок і ми повинні залучати ширшу міжнародну підтримку України щодо невизнання анексії Криму. Мілітаризація Криму викликає занепокоєння", - зазначив він.
Президент Молдови Майя Санду у своєму виступі зазначила, що Крим - це Україна і Молдова підтримує резолюцію про неподільність території України.
"Ми не збираємося підтримувати історичні диспути, ми хочемо вийти на нові справедливі стосунки. Ми хочемо дійти до створення єдиного шляху до майбутнього, яке буде сталим, мирним, процвітаючим", - сказала вона.
Віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс також розпочав свій виступ з тези про те, що Крим - це Україна.
"ЄС підтримує дипломатичні зусилля України щодо повернення питання Криму на міжнародний порядок денний. Ми наклали обмежувальні заходи проти РФ через окупацію Криму. Ми розуміємо складну ситуацію, яка сталася в Криму. Міжнародному суспільству бракує доступу до Криму", - зазначив він.
Він також додав, що з 2014 року ЄС надав Україні понад 60 млрд євро.
Міністр економіки та енергетики Німеччини Петер Альтмайер зазначив, що анексія Криму створила велику проблему в регіоні і саме тому ЕС впровадив санкції.
"Анексія Криму це наруга над верховенством права. Ми не дозволимо перетворити Крим на сліпу пляму на мапі. Ми разом з Україною засуджуємо анексію і закликаємо до нових переговорів і відновлення держкордонів", - зазначив він.
Альтмайер також вкотре наголосив, що транзит газу через Україну продовжуватиметься і після 2024 року.
Міністр з питань торгівлі та економічної привабливості Франції Франк Рієстер зазначив, що дотримання міжнародного права залишається пріоритетом для всіх.
"Я хочу нагадати, що Франція не визнає і не визнає незаконну анексію Криму Росією. Наша підтримка територіальної цілісності України залишається послідовною і ми вважаємо, що ця ситуація (анексія Криму, - ред.) загрожує світовому порядку. Про відповідальність необхідно нагадати Росії", - зазначив він, додавши, що побудова Керченського мосту дуже вплинула на пересування в Чорному та Азовському морях.
"Ми вважаємо, що Україна доклала всіх зусиль, щоб уникнути деескалації конфлікту. Франція працює над мирним врегулюванням і відновленням суверенітету України на території Криму", - додав міністр.
Він також зазначив, що Франція разом з Німеччиною також працює і в нормандському форматі над врегулюванням конфлікту на Донбасі.
Глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу наголосив на необхідності підвищення у світі розуміння важливості проблеми анексії Криму.
Міністр енергетики США Дженніфер Гренголм також наголосила, що Крим - це Україна, а Росію треба притягнути до відповідальності за її агресію.
"Ми разом з Україною засуджуємо незаконну анексію Криму. США пишаються тим, що впродовж 30 років ми були з вами. Від імені президента США Джо Байдена хочемо заявити про підтримку України, її реформ. Ми підтримуємо вашу боротьбу з російською агресією і підтримка триватиме далі. Ми вже надали 4,9 млн доларів допомоги України. Ми надаватимемо підтримку ЗСУ, зокрема щодо захисної зброї і обладнання, для розв'язання конфлікту. Ми хочемо поставити Росію на її місце і ми хочемо добитися припинення її втручання на сході України і в Криму", - зазначила вона.
Заступник генерального секретаря НАТО Мірче Джоане закликав повернути вільне мореплавство в українські порти.
"На нашому саміті у червні лідери країн-членів НАТО підтвердили свою неухильну підтримку України. Ми закликаємо РФ припинити порушення прав усіх українців, включаючи кримських татар...Ми також підтверджуємо рішення Бухарестського саміту, що Україна та Грузія стануть членами НАТО", - наголосив він.
Він також додав, що Чорноморський регіон і безпека в ньому є важливим для НАТО і альянс засуджує і ніколи не визнає анексію Криму.
"Ми закликаємо РФ повернути контроль над територією України", - зазначив Джоане.
Лідер кримськотатарського народу, нардеп Мустафа Джемілев у своєму виступі заявив, що ООН виявилася неспроможною у розв'язання питання окупації Криму "і не буде спроможною поки агресор буде мати право вето", оскільки РФ відкрито заявляє, що не буде виконувати рішення міжнародних структур.
Президент України зазначив, що наразі є схвалена усіма учасниками саміту декларація Кримської платформи, яка чітко фіксує невизнання незаконної анексії Криму Росією.
"Вперше на міжнародному рівні РФ визнано державою-окупантом, відповідно до норм міжнародного гуманітарного права вона має негайно припинити порушення прав людини на тимчасово окупованому півострові Крим та забезпечити вже зараз безперешкодний доступ до Криму для гуманітарних та правозахисних організацій", - зазначив Зеленський.
Він також додав, що РФ, яка не брала участі у саміті, "була настільки активною, що склалося враження, що вона повноцінний учасник".
"Якщо цей майданчик так цікавить її ми запрошуємо РФ приєднатися до Кримської платформи для виправлення її історичної, трагічної помилки. У декларації завжди буде рядок для підпису представника РФ. Цей підпис буде останнім на останньому саміті в Ялті", - додав він.