Критика з боку VISA законодавства про розвиток безготівкових розрахунків є безпідставною, - банкіри
Критика з боку компанії VISA закону «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України (відносно функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків)» є безпідставною. Такої думки дотримуються вітчизняні банкіри.
«Не бачу підстав для звинувачень Національного банку стосовно цьому закону. Тривалий час ринок платіжних систем не був врегульований належним чином. Із прийняттям відповідного закону, створюються рівні умови для всіх учасників українського ринку платіжних систем. Так, в НБУ зараз більше повноважень по регулюванню платіжних систем, але це нормально, бо банкам, й, наприклад, особисто мені як голові правління банку, це вигідно, адже тепер не буде монополії окремих платіжних систем на цьому ринку», - заявив голова правління «Райффайзен Банку Аваль» Володимир Лавренчук.
З ним погодився голова правління «Надра Банку» Дмитро Зінков, який додав, що, внаслідок прийняття закону, підвищиться конкуренція на ринку платіжних систем. «Платіжні системи, оскільки їх всього дві, не створюють на ринку конкуренції. Цей же закон посилює національні інтереси в питанні розвитку платіжних систем, що, безумовно, з часом має посприяти розвитку розрахунків в гривні і покращанню внутрішніх правил роботи на цьому ринку. Я вважаю правильним, що закон прийняли саме в нинішній редакції. Робота по тексту закону велась давно, були полярні думку, і нинішній варіант досить компромісний. Так, там не на 100% виправдовуються очікування окремих платіжних систем, але тим не менше враховується багато інших важливих питань. Тим більше попередня система створювала можливості для платіжних систем безконтрольно підвищувати свої тарифи, зараз цього не буде», - зазначив Зінков.
А, за словами голови правління «Укргазбанку»Сергія Мамедова, нинішня ситуація, коли всі транзакції між українськими клієнтами, проходять, оминаючи Україну, є питанням національної безпеки. «Банківська спільнота переконана, що цей закон потрібен, оскільки у нас всі транзакції, що відбуваються між контрагентами, тобто, наприклад, клієнт «Укргазбанку» розраховується з клієнтом іншого банку, проходять оминаючи нашу державу - на клірингових рахунках за кордоном. Відразу виникають питання національної безпеки, адміністрування проведення операцій. І VISA, і MasterCard мають працювати в правовому полі, яке працює в нашій державі, а не займатися інформаційними спекуляціями на цій темі. З іншої сторони, банкам нова концепція вигідна тим, що гарантійні депозити, які ми розміщували в західних банках (їх сума складає біля 200 млн дол.), будуть тепер знаходитись не за кордоном, а в НБУ, тобто будуть працювати на нашу економіку», - підкреслив Мамедов.
Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України (відносно функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків)». Компанія VISA виступила з критикою вказаного документу, тоді як MasterCard частково підтримала.
Читайте також: Тарифи VISA зросли на 200-300%, що послужило причиною розслідування з боку АМКУ, - експерт