Кравчук розповів, чому Україна віддала ядерну зброю
Науковці оцінили виготовлення власних ядерних боєголовок в 80 млрд доларів
Колишній Президент України Леонід Кравчук розповів, чому Україні довелося відмовитися від ядерної зброї. Про це він сказав в інтерв'ю виданню "День".
"Про що я маю жалкувати, якщо я не міг управляти ядерною зброєю", - відповів екс-президент на питання, чи жалкує він про відмову держави від ядерної зброї.
Кравчук розповів, що державі довелося це зробити зважаючи на міри безпеки та відсутність фінансової можливості утримувати зброю. "А як би її утримували? У 1997 році припинявся термін життя боєголовок. Тобто, за законами фізики, потрібно було боєголовки замінити. 165 ядерних ракет. Кожна ракета мала не одну боєголовку. Ми боєголовок не виготовляли - всі вони були вироблені в Росії. І от якби не здали ці боєголовки - і вже б у 1997 році в нас їх ніхто б не прийняв. Вони стали б небезпечними. Розчленувати боєголовку, в якої вийшов термін дії, - це не пістолет перезарядити", - підкреслив екс-голова держави.
Він зазначив, що виготовлення власних боєголовок науковці тоді оцінили в 80 млрд доларів, яких в України не було. "У нас на рахунку не було нічого. Хіба нам дали б кредити на виготовлення боєголовок? Це ж божевілля...Була чужа ядерна зброя на нашій території. І можна було або замінити її повністю, або здати. Так як замінити не могли, плюс міжнародний тиск - бо всі до єдиної боєголовки були спрямовані на США. Тому всі корені питання не в тому, що ми були такі недолугі, що просто віддали ядерну зброю. Ми не могли нею управляти", - запевнив колишній президент.
Нагадаємо, секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов вважає, що у середньостроковій перспективі цілком вірогідне зростання масштабів військових конфліктів у світі до повномасштабної війни із застосуванням ядерної зброї США, ЄС, РФ та Китаю.