ua en ru

Конституційний суд Німеччини закликав програму ЄЦБ незаконною

Конституційний суд Німеччини поставив під сумнів легальність програми ЄЦБ з викупу держоблігацій, проте перенаправив це питання до Європейського суду.

Конституційний суд Німеччини поставив під сумнів легальність програми Європейського центробанку (ЄЦБ) з викупу держоблігацій, проте перенаправив це питання до Європейського суду, якому належить дати остаточну правову інтерпретацію програми.

"З поправкою на тлумачення Європейського суду Федеральний конституційний суд розцінює рішення про OMT (Outright Monetary Transactions) як несумісне з базовим законодавством Євросоюзу. Однак ця оцінка може бути переглянута, якщо OMT буде інтерпретована у згоді з базовим законодавством", - йдеться в повідомленні вищого німецького суду.

Таким чином, питання про законність програми OMT залишається невирішеним, і ЄЦБ поки не зможе задіяти цю програму, навіть якщо захоче.

Програма OMT була оголошена главою ЄЦБ Маріо Драгі ще у вересні 2012 р. Вона передбачає можливі інтервенції ЄЦБ на вторинних ринках держпаперів проблемних країн ЄС. Програма була розроблена у відповідь на кризу суверенних боргів у єврозоні і призначалася для того, щоб полегшити таким країнам, як Іспанія та Італія, запозичення на ринку за рахунок зниження доходностей по вже випущених облігаціях. Однак ЄЦБ так і не довелося активувати цю програму: сама наявність такого механізму заспокоїла ринки і спричинила зниження вартості запозичень для європейських держав.

Тим не менше, програма OMT залишається в арсеналі Європейського центробанку, але вже як спосіб збільшити ліквідність у фінансовій системі з метою послабити дефляційні ризики. Напередодні Драгі підтвердив, що скупка держпаперів на вторинному ринку може бути використана, якщо буде потрібно.

Конституційний суд Німеччини вважає, що програма OMT може виходити за межі повноважень ЄЦБ, якщо вона буде кваліфікована як "самостійний акт економічної політики" (мандат ЄЦБ обмежений грошово-кредитною політикою). Крім того, покупка держоблігацій, нехай навіть і на вторинному ринку, може йти врозріз із зобов'язанням ЄЦБ не монетизувати бюджетні дефіцити урядів: скупка держпаперів у банків надає такі монетарні ефекти, які полегшують урядам завдання рефінансування боргу.

Аналітики поки не можуть однозначно оцінити внутрішній зміст сьогоднішнього рішення німецького суду.

"Воно може означати, що суд вичерпав свої законні можливості впливати на європейські справи, або свідчити про те, що питання (про OMT) настільки складне і делікатне, що краще від нього відійти", - цитує Bloomberg думку економіста ING Group Карстена Бржескі.

Нагадаємо, вчора ЄЦБ взяв паузу в подальших антикризових діях до березня 2014 р.

Як повідомлялося, Європейський центральний банк (ЄЦБ) 7 лютого залишив облікову ставку на рівні 0,25%.