Консолідація фінансового сектору в різних країнах не стабілізує, а розхитує фінансову систему, тому що їй починає не вистачати конкуренції. Такими є результати досліджень, опублікованих газетою Handelsblatt. На думку експертів, здорове суперництво не тільки не веде до кризи, а й змушує банки стежити за структурою витрат і працювати більш ефективно, передає РБК daily.
Згідно з дослідженням Ульріха Хаймесхоффа (університет Дюссельдорфа) та Андре Уде (університет Бохума), в останні 13 років у країнах Європи з високим ступенем консолідації фінансового ринку справи у його гравців йшли гірше, ніж в країнах з великою кількістю дрібних банків. Так, від нинішньої кризи більше за інших постраждали США і Великобританія, де сконцентровані найбільші світові банки. А фінустанови Німеччини, у якій на 100 тис. жителів припадає три банки (більше, ніж в інших країнах ЄС), порівняно непогано пережили важкий час. «Результат нинішніх проблем, судячи з усього, більш слабка конкуренція», - упевнений економіст Ксав'єр Вівес з університету Наварри.
Конкуренцію в банківському секторі несправедливо вважають винуватицею кризи, переконаний експерт Торстен Бек з університету Тілбург (Нідерланди). На його думку, прагнення багатьох банків додержуватися моди й торгувати високоризикованими цінними паперами ніяк не пов'язано з їх суперництвом. Т.Бек вважає, що консолідація на ринку навіть небезпечна: «Може виникнути ще більше банків too big to fail (« занадто великих для банкрутства»)».
Співавтор Т.Бека по ряду досліджень Пол Сібрайт з Тулузського університету вважає, що проблеми недостатньої конкуренції в банківській галузі приділяється занадто мало уваги. Під час кризи це було цілком зрозуміло: влада прагнула врятувати проблемні банки, але тепер регулятори недооцінюють дисциплінуючу силу конкурентної боротьби, впевнений експерт.
Втім, німецькі антимонопольні органи мають намір уважно стежити за продажем тимчасово націоналізованих банківських активів. Міністерство фінансів ФРН дало вказівку регуляторам дозволяти їх продаж тільки в тому випадку, якщо покупець після придбання не стане дуже могутнім.
Зараз банки усе більше концентруються на рідних для себе ринках, де у них стає все менше конкурентів. Частина банків, в першу чергу американських, включаючи великі, як Lehman Brothers, збанкрутували. При цьому, не дивлячись на відновлення економіки, кількість збанкрутілих банків в США за сім місяців цього року вже досягла 103, тоді як за весь 2009 р. в країні закрилися 140 банків. Частину фінансових інститутів в Старому і в Новому Світі було злито, щоб запобігти їх краху. Процес консолідації галузі триває до цієї пори. Навесні іспанський уряд заявив про необхідність об'єднання частини з 45 регіональних ощадкас, переживають важкі часи.