ua en ru

Компанії Китаю йдуть з американського фондового ринку

На фондовому ринку США луснула "китайська бульбашка": після тривалого періоду розчарування американських інвесторів у китайських цінних паперах багато компаній з КНР розпрощалися з торговим майданчиком Нью-Йорка. За даними Roth Capital Partners, 14 китайських компаній вже завершили делістинг, а ще 17 проводять цю процедуру.

Серед китайських компаній, що готуються до виходу з США, зокрема, виявився рекламний концерн Focus Media, зареєстрований на NASDAQ з 2005 р. Концерн вже випустив офіційне повідомлення про те, що відповідні пропозиції низки інвесткомпаній їм отримані і в даний час він їх вивчає.

IPO китайських компаній в США ще недавно сприймалися інвесторами з ейфорією. Найбільший інтерес вони проявляли до акцій технологічних концернів. Тут спрацьовували відразу два складні фактори: зростання КНР як економічної супердержави і переможний хід світу цифрової техніки. Так, в 2010 р., коли IPO проводив головний китайський відеосайт Youku (китайський аналог YouTube), інвестори продемонстрували до нього максимум довіри. Між тим, за період починаючи з минулої весни, вартість його акцій впала на 75%. Аналогічна доля спіткала і китайську соціальну мережу Renren, яку маркетологи просували як "китайський Facebook". Дійсно, обидві ці фірми мають сильні позиції на ринку в Китаї і створюють свої бізнес-моделі для отримання прибутку, але очікування американських інвесторів опинилися в даному випадку явно завищеними.

Масло у вогонь недовіри інвесторів підливає і низка скандалів з фінансовою звітністю китайських компаній у США. Як пише німецька Handelsblatt, ключову роль тут відіграв "мисливець за фірмами" власник компанії Muddy Waters Research Карсон Блок, що спеціалізується на "рентгеноскопії" учасників фондового ринку. Якщо Блок і очолювана ним команда знаходять в їх фінансовій звітності якісь порушення, то шляхом продажу незабезпечених покриттям цінних паперів починають гру на зниження і розміщують в ЗМІ статті, що містять жорстко сформульовані звинувачення в адресу менеджменту. Так, з приводу Fokus Media Карсон Блок заявив, що всі основні показники китайців сфальсифіковані, так що довіряти їх фінансовій звітності в цілому ніяк не можна.

Починаючи з листопада минулого року Muddy Waters веде обстріл Fokus Media зі знарядь всіх калібрів. У день, коли були опубліковані перші викриття, курс акцій китайського концерну звалився відразу на 40%. "Ті проблеми, які ми відкрили, є лише вершиною айсберга", - упевнений Блок.

Втім, у самому Китаї з такою позицією не згодні.

"Виняткові випадки бухгалтерського шахрайства в деяких китайських компаніях не повинні відволікати увагу інвесторів від того, що більшість фірм з КНР є цілком надійними. Відносно китайського бізнесу на американському ринку виразно склалися певні забобони", - вважає заступник директора Інституту досліджень цінних паперів Університету Фуданя Ван Яоцзи. За даними Bloomberg, зараз за межами Китаю торгуються папери 180 китайських компаній. В середньому їх поточна вартість на 21% нижче ціни розміщення, що турбує не тільки бізнесменів, але і китайську владу. У зв'язку з цим Банк розвитку Китаю виділив національним компаніям 1 млрд дол., який повинен допомогти їм провести делістинг за кордоном і повернутися на домашній ринок.

Керуючий партнер азіатського напрямку Dechert Тао Цзинчжоу вважає, що закордонні ринки будуть закриті для китайських компаній до тих пір, поки вони не почнуть більш жорстко стежити за внутрішньою дисципліною. "Довіра інвесторів була серйозно підірвана низкою скандалів навколо китайських компаній з американським лістингом, які розкрили фахівці Muddy Waters. Я думаю, що закордонні ринки будуть залишатися закритими для китайських компаній ще принаймні два роки", - упевнений експерт.

Нагадаємо, раніше головний фондовий стратег банку Goldman Sachs Девід Костін заявив, що не бачить перспектив у ринку акцій.