Комітет Верховної Ради України рекомендував депутатам прийняти за основу проект закону № 3411 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Комітет Верховної Ради України рекомендував депутатам прийняти за основу проект закону № 3411 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків". Про це повідомляється на сайті Верховної Ради України.
"Україна взяла на себе зобов'язання ліквідувати дискримінацію стосовно жінок в політичному та суспільному житті країни (стаття 7 Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок) та на виконання цілей розвитку тисячоліття забезпечити ґендерне співвідношення обох статей на рівні від 30% до 70% у представницьких і вищих органах влади", - йдеться в повідомленні.
Законопроект № 3411, внесений народними депутатами України від фракції "Батькивщина" Оленою Кондратюк, Миколою Томенком, Арсенієм Яценюком та від фракції "Удар" Віталієм Кличком та Іриною Геращенко, встановлюються обмеження щодо кількості представників однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати на парламентських та місцевих виборах (в першій п'ятірці не більше 60% і в кожній наступній десятці не більше 70%).
Також комітет ВР розглянув альтернативні до даного законопроекту проекти законів №3411-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо визначення кількості кандидатів однієї статі у виборчому списку), поданий народними депутатами України від Партії регіонів Іриною Бережною та Нестором Шуфричем, і позафракційними Ігорем Єремеєвим та Олегом Ляшком, та законопроект №3411-2 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків", поданий Кабінетом міністрів України.
У альтеративному законопроекті №3411-1 зазначається, що кількість кандидатів, тієї статті, яка менш представлена у виборчому списку, повинна складати не менше ніж 35% від загальної кількості кандидатів у виборчому списку.
"Предмет правового регулювання законопроекту №3411-2 набагато ширшим, оскільки він спрямований на встановлення гендерної рівності не лише у виборчому процесі, але й в інших сферах (інформаційних, трудових відносин, державної служби, тощо)", - йдеться у повідомленні комітету.
"Проаналізувавши зазначені законопроекти, народні депутати України - члени комітету відзначили, що головною відмінністю між законопроектами є запропоновані механізми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в політичному та суспільному житті країни. У законопроекті №3411 норми щодо представництва обох статей чітко виписані, натомість у законопроекті №3411-1 вимоги щодо черговості включення до списку представників різних статей відсутні, що на практиці може призвести до того, що більшість або й усі представники певної статі можуть бути поза «прохідною» частиною списку. Положення законопроекту №3411-2 щодо участі жінок і чоловіків у виборчому процесі є менш вдалими у порівнянні з проектом №3411, а що торкається його норм по забезпеченню гендерної рівності в інших сферах, то вони потребують суттєвого вдосконалення. Перш за все уніфікації з положеннями чинного закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", - йдеться у повідомленні.
Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України висловило низку зауважень і пропозицій до зазначених законопроектів і вважає, що законопроект №3411 передбачає більш ефективний механізм гендерної рівності у виборчому процесі.