Комітет з ПЕК закликає депутатів підтримати законопроект про продовження мораторію на стягнення боргів з "Енергоатома"
З-за сумнівного боргу, рахунки «Енергоатому» заблоковані вже 6 місяців
Народний депутат України (фракція "Блок Петра Порошенко"), заступник голови Комітету паливно-енергетичного комплексу в парламенті Олександр Домбровський закликав Верховну Раду прийняти законопроект, який передбачає продовження мораторію на стягнення боргів з Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом", що відновить її нормальну діяльність
Як повідомляє прес-служба депутата, про це він заявив на брифінгу у Верховній Раді, нагадавши, що з-за сумнівного боргу, рахунки "Енергоатому" заблоковані вже 6 місяців. "Рахунки державного підприємства НАЕК "Енергоатом" до сьогоднішнього дня залишаються заблокованими. Це створює дуже високий рівень напруги в колективі атомників, так і в енергетичному секторі. Ми повинні усвідомлювати, що атомна енергетика України генерує 55% всієї електроенергії України", - сказав Домбровський.
За його словами, враховуючи, що рахунки компанії вже 6 місяців заблоковані, накопичилися великі проблеми, пов'язані з розрахунками і надходженнями "Енергоатому". "На сьогоднішній день борг перед НАЕК "Енергоатом" державного підприємства "Енергоринок" складає майже 14 млрд грн, а прострочена заборгованість вже перевищує 10 млрд грн.
Це призводить до того, що стратегічна компанія України не може виконувати свої зобов'язання щодо завезення нового ядерного палива і його вивезення з території України. Сьогодні "Енергоатом" не може обслуговувати кредити, зокрема, від Європейського банку реконструкції та розвитку", - додав депутат. При цьому він повідомив, що для виходу з кризової ситуації необхідно прийняти законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України в частині безпеки експлуатації атомних блоків", який стосується продовження мораторію на борги "Енергоатому".
31 травня понад 1 тис. атомників провели пікет Адміністрації президента та Кабінету міністрів України з вимогами вирішити проблему блокування рахунків Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом", не допустити неправомірну корпоратизацію компанії, а також відсторонення професійних кадрів в атомній галузі.
Попереджувальний пікет проходив в Києві 26 квітня. У березні поточного року виконавча служба заарештувала рахунки та майно "Енергоатому" на загальну суму 200 млрд грн, фактично заблокувавши фінансово-господарську діяльність найбільшої в Україні енергогенеруючої компанії. Дана ситуація виникла через наміри ЗАТ "Спільне підприємство "Укрэлектроватт" стягнути з "Енергоатому" 127,3 млн грн сумнівної заборгованості. Напередодні, на початку березня, президент України Петро Порошенко ветував Закон України №3097 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі щодо державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".
Це стало спусковим гачком для недобросовісних кредиторів, які не без допомоги судової та правоохоронної систем заблокували діяльність компанії. 25 травня голова Державної інспекції з ядерного регулювання України Сергій Божко назвав диверсією ситуацію з блокуванням рахунків "Енергоатому" з-за спроб компанії "Укрэлектроватт" стягнути з держкомпанії 127 млн грн. Він підкреслив, що згідно із законодавством, "Енергоатом" повинен забезпечувати підтримку і підвищення безпеки роботи АЕС, але якщо блокування рахунків компанії негативно вплине на цей процес, то регулятор може прийняти рішення про зупинення енергоблоків.
Раніше заступник голови Атомпрофспілки, голова Профкому наек "Енергоатом" Олексій Лич повідомляв, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості України закулісно підготувало і направило на погодження проект розпорядження уряду про корпоратизації "Енергоатому", в якому не враховуються особливості роботи атомного комплексу, а його виконання може позбавити державу контролю над компанією