Законопроект покликаний суттєво зменшити кількість судимих осіб
Комітет парламенту з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді України прийняти за основу проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження кримінальних проступків", передає прес-служба ВРУ.
"Під час засідання Комітету зазначалося, що метою законопроекту №2897 є реалізація державної політики із гуманізації кримінальної відповідальності, наслідком якої стане суттєве зменшення кількості судимих осіб і осіб, які позбавлятимуться волі", - сказано в повідомленні.
Зазначимо, що серед основних завдань документу продовження гуманізації кримінального права шляхом перетворення окремих нетяжких злочинів на кримінальні проступки та отримання обвинуваченими у вчиненні кримінальних проступків усіх процедурних прав і гарантій кримінального процесу, яких наразі особи позбавлені в процедурі щодо адміністративних правопорушень. Так, до осіб, які вчинили кримінальні проступки, не застосовуватимуть запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Крім того, передбачається припинення неправомірного використання результатів адміністративного провадження при розслідування кримінальних справ. Зараз у провадженні щодо адміністративних порушень дозволено застосовувати велику кількість втручальних заходів (затримання особи, особистий огляд та огляд речей, вилучення речей і документів тощо) без належного - як правило, будь-якого - судового контролю. А за допомогою цих дій можуть бути отримані докази, важливі для певного кримінального провадження. Запровадження кримінальних проступків суттєво скоротить обсяг втручальних заходів у адміністративному провадженні.
Актом пропонується гарантування судового захисту прав особи у справах про кримінальне обвинувачення (щодо конфіскації майна, виправних робіт, короткострокового арешту тощо) на підставі вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Жоден інший державний орган, окрім суду, не може приймати рішення про застосування до особи зазначених покарань.
Також законопроектом передбачається запровадити у Кримінальному кодексі поняття "кримінальні правопорушення", яке охоплює усі кримінально-карані діяння, що поділяються на злочини та кримінальні проступки та описуються в окремих "книгах" Особливої частини КК. При цьому низка діянь, які зараз визнаються адміністративними правопорушеннями та містяться у Кодексі України про адміністративні правопорушення та Митному кодексі, "переносяться" до Кримінального кодексу та отримують "статус" кримінальних проступків (порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням засобів масової інформації (стаття 212-9 чинного КУпАП), порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітація в день проведення референдуму (стаття 212-10 чинного КУпАП), порушення митних правил (статті 468 - 485 Митного кодексу України) та ін.).
Крім того, проектом до категорії кримінальних проступків пропонується перевести деякі злочини невеликої тяжкості (умисне легке тілесне ушкодження, незаконне розголошення лікарської таємниці тощо); запровадити дві системи кримінальних покарань - за вчинення злочинів та за вчинення проступків та диференційовану систему розмірів штрафів, які будуть кратні "штрафним ставкам".
Нагадаємо, раніше Верховна Рада України в першому читанні підтримала зміни до Конституції України в частині правосуддя. Відповідний законопроект №3524 попередньо підтримали 244 нардепа.