ua en ru

КНР згортає енергетичні проекти в Ірані

Китай згортає енергетичні проекти в Ірані в спробі "задобрити" Вашингтон і уникнути накладення міжнародних санкцій на власні нафтогазові об'єкти. Про це повідомили представники енергетичних компаній в Пекіні. За їхніми словами, Китай впродовж останніх місяців поступово зупиняє нафтогазові операції в Ірані, хоча весь цей час продовжує купувати сировину у свого партнера на Близькому Сході, передає Reuters.
Тегеран виступив з критикою політики КНР, оскільки це загрожує йому втратою багатомільярдних інвестицій, здатних підтримати ключову для Ірану нафтогазову галузь, розвиток якої і так гальмується під тиском міжнародних санкцій.
На дані кроки китайська влада йде у спробі понизити напруженість в стосунках з США. Адміністрація американського Президента Барака Обами неодноразово просила КНР підтримати Вашингтон в забороні іранської ядерної програми. Дане питання обговорювалося і на недавній зустрічі віце-президента США Джо Байдена з його китайськими колегами, повідомили в Білому домі.
"Барак Обама, держсекретар США Хілларі Клінтон і Джо Байден - всі вони неодноразово просили КНР припинити інвестиції в енергетичний сектор Ірану - закрити існуючі проекти і не підписувати нових контрактів", - відзначила представник адміністрації американського Президента Кетлін Хайден.
Одночасно Іран чинить тиск на КНР і вимагає прискорити реалізацію проектів у сфері енергетики. Починаючи з червня 2011 р., найбільша державна нафтогазова компанія Китаю CNPC вже двічі отримувала попередження від іранської сторони щодо термінів реалізації газового проекту в Ірані. При цьому Тегеран погрозив CNPC відкликати багатомільярдний контракт, якщо компанія затягуватиме терміни надалі.
Відзначимо, що в кінці серпня 2011 р. подібної долі піддалася російська компанія "Газпром нафта". 29 серпня Іран оголосив, що відмовляється від співпраці з ВАТ "Газпром нафта" за проектом розробки іранського нафтового родовища "Азар", вказавши на затягування термінів реалізації проекту.
Як відзначають аналітики, останнім часом іноземні компанії вважають за краще відмовлятися від інвестицій в нафтогазову галузь Ірану у зв'язку з ризикованістю подібних капіталовкладень на тлі міжнародних санкцій через неоднозначну ядерну програму країни. У Тегерані запевняють, що програма носить виключно мирний характер.